Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

İrlanda’dan çevirmenlerimize burs olanağı

08.10.2011

İrlanda Edebiyat Fonu (Ireland Literature Exchange), İrlanda edebiyatından bir eserin İngilizce veya İrlandaca dillerinden Türkçeye çevirisi üzerine çalışan çevirmenlere 1 Kasım 2011 – 18 Aralık 2011 tarihleri arasında İrlanda’da üç haftalık burs olanağısunuyor.

Burs konaklama, yemek ve günlük harcama maliyetini kapsayacak, ayrıca makul seyahat giderleri konusunda da destek sağlayacak. Gerekli düzenlemeler kuruluş tarafından yapılacak. Bursların geçerli olacağı tarihler, hem Ireland Literature Exchange hem de bursiyerler için uygun olacak şekilde ayarlanacak. Bursa hak kazananlar Dublin’de veya ülke genelindeki merkezlerde konaklayacak.

İrlanda edebiyatının yurtdışında desteklenmesinden sorumlu olan, Hükümet tarafından finanse edilen bir kuruluş olan İrlanda Edebiyat Fonu’nun sağlayacağı burs, İrlanda’da ikamet etmeyen, İrlanda edebiyatından bir eserin çevirisini gerçekleştiren ve yayıncıyla bu konuda sözleşme yapmış veya ihtisas döneminde yapacak olan çevirmenleri kapsıyor.

Burs için son başvuru tarihi 17 Ekim 2011 Pazartesi. Başvuruların yazılı olarak (posta veya e-posta ile) aşağıdaki adrese yapılması, e-posta ile yapılan başvuruların aynı zamanda faks veya posta ile gönderilmesi gerekiyor. Başarılı adaylara 19 Ekim 2011 Çarşamba gününe kadar bildirim yapılacak.

Adres: Ireland Literature Exchange
(Translation Bursary Programme 2011)
25 Denzille Lane
Dublin 2
Ireland

Başvuru için gerekli belgeler:

-Kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri (doğum tarihi, adres, telefon numarası, e-posta adresi ve pasaport fotoğrafı)
-Genel nitelikleri ve bugüne kadar yapılan edebi çevirileri açıklayan ve varsa yayın bilgilerini içeren kısa bir özgeçmiş
-İrlanda’da kalınacak süre boyunca yapılacak çalışmanın kısa açıklaması
-Söz konusu çeviri için yayınevi ile yapılan ve her iki tarafça imzalanmış sözleşmenin bir nüshası
-Çeviri yayınevi ve hak sahibi arasındaki haklar sözleşmesinin bir nüshası

Seyahat masrafı için desteğe ihtiyaç olup olmadığı, varsa bu masrafın tahmini tutarı (sadece Euro) ve Kasım 2011 – Aralık 2011’de tercih edilen konaklama dönemi başvuruda belirtilmeli.
Sorular başlık satırına ‘Translation Bursary Programme 2011’ yazılarak bursary@irelandliterature.comadresine iletilebilir. Daha detaylı bilgi için: www.irelandliterature.com