Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Yayınlama Özgürlüğü Raporları

Türkiye Yayıncılar Birliği 1995 yılından bu yana her yıl, Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödül Törenleri sırasında Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu basın ve yayıncılık dünyasıyla paylaşmaktadır.

Raporlarımızda kitapların içerikleri nedeniyle yayınevlerine, yazarlara, çevirmenlere, matbaacılara açılan soruşturma ve davalar, kitap toplatma ve yasaklama kararları, yayınlara uygulanan fiili sansürler, yayına hazırlık, dağıtım, tanıtım gibi süreçlerde yapılan engellemeler, hapishanelerde, okul ve üniversitelerde yayınlara erişimin, okuma ve yazmanın engellenmesi, basın ve internet üzerindeki baskılar ile konuyla ilgili yasa değişiklikleri ve uluslararası rapor ve AİHM kararlarına yer verilmektedir.

Raporlarda yer verilmek üzere, üyelerimizin yanı sıra tüm yayınevleri ve yayıncılık emekçileri yayınlama özgürlüğüne engel niteliğindeki adli süreçler, fiili baskı ve sansür deneyimlerini, bilgi ve belgelerini Birliğimize iletebilirler. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@turkyaybir.org.tr adresine yazabilirsiniz.

Attachments