Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

IPA’dan Yumuşak Makine davası için beraat çağrısı

09.10.2011

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), William Burroughs’un Yumuşak Makine adlı romanını yayınladığı için “halkın ar ve haya duygularını incittiği ve Türk Ceza Kanunu’nun 226. Maddesini ihlal ettiği” gerekçesiyle yargılanan Sel Yayıncılık’ın genel yayın yönetmeni İrfan Sancı ve kitabın çevirmeni Süha Sertabiboğlu’nun derhal beraatı için çağrıda bulundu.

Konuyla ilgili basın açıklamasında, bu davanın, IPA’nın 2010 Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi İrfan Sancı ve çevirilerini yayınladığı yabancı çağdaş edebiyat eserlerine karşı açılan davalar serisinin son halkası olduğu, yayın yönetmeni ve çevirmenin suçlu bulunmaları halinde 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacakları belirtildi.

Davanın yarın görülecek ikinci duruşmasına gözlemci olarak katılacak olan IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi üyesi Anders Heger şöyle konuştu: “2010 IPA Yayınlama Özgürlüğü Ödülü sahibi İrfan Sancı’nın bu kez William Boroughs’un romanı Yumuşak Makine’nin Türkçe çevirisini 2500 adet yayınladığı için müstehcenlik suçlamasıyla karşı karşıya olması akıllara durgunluk verici ve umut kırıcıdır. İlk kez 1961’de yayınlanmış olan Burroughs’un bu kitabı Beat Kuşağı’nın klasiklerinden biri olarak kabul edilir. IPA olarak Sancı’nın ve Sertabiboğlu’nun acilen beraat ettirilmesini talep ediyoruz.”

IPA Yönetim Kurulu Üyesi ve Yayınlama Komitesi Başkanı Bjorn Smith Simonsen’de açıklamasında, “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu geçen sene de Burroughs’un eserinin edebiyat sayılmadığına karar vermişti. Uygulanan süreç ve bu hükümet kurulunun verdiği kararın kendisi demokrasi dışı, tedavülden kalkmış, modern ve açık bir toplumun hak etmeyeceği türdedir. Sancı yayıncılık görevini yaptığı için taciz edilmektedir. Bu tür uygulamalar durdurulmalı ve Sancı ile birlikte Ayrıntı Yayınları’nın sahibi gibi çalışma arkadaşları da rahat bırakılmalı.”

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir