Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

IPA’dan Zarakolu’ya destek

Türkiye’nin Yayınlama Özgürlüğü Kahramanı Hapsedildi: IPA Yayıncı Ragıp Zarakolu’nun Acilen Serbest Bırakılmasını Talep Ediyor

Cenevre, 1 Kasım 2011 – Acil Duyuru

2008 IPA Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi, yayıncı Ragıp Zarakolu 28 Ekim 2011’de İstanbul’da gözaltına alınmıştır. Beşiktaş’taki 14. Ağır Ceza Mahkemesi 28 saatlik uzun bir duruşmanın ardından, bugün erken saatlerde birçoklarınca Türkiye’nin en ünlü ifade özgürlüğü ve azınlık hakları aktivisti kabul ettiği Zarakolu’yu tutuklamaya karar verdi. Üstelik kendisi, Terörle Mücadele Yasası kapsamında, yasadışı bir örgütün üyesi olmakla suçlanıyor. IPA Zarakolu’nun tutuklanmasını Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelerin ihlali olarak değerlendirmektedir. IPA bu nedenle kendisinin dava başlayana kadar acilen serbest bırakılmasını talep eder.

Ragıp Zarakolu geniş bir kesimce bir yayınlama özgürlüğü kahramanı olarak değerlendirilir. Ragıp Zarakolu’nun oğullarından Deniz Zarakolu da 2 Ekim 2011’de, (yasal bir parti olan) BDP’nin siyaset bilimi akademisinde siyaset felsefesi dersi vermesinin ardından gözaltına alınmış ve tutuklanarak Edirne F Tipi (yüksek güvenlikli) hapishanesine göndermişti. Bu tutuklamalar Kürtlerin siyasi örgütlenmelerine karşı 2009’da başlatılan ve halen süren sıkı önlemlerin parçası. IPA, diğer birçok yazar ve Büşra Ersanlı gibi entelektüellerin yanı sıra, Ragıp ve Deniz Zarakolu’nun da hapis kararını Türkiye’de Medeni ve Siyasi Haklara Yönelik Uluslararası Sözleşme’nin 19. Maddesinin ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10 maddesinin ihlali olduğuna dikkat çekiyor.

IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Bjørn Smith-Simonsen’ın açıklaması şöyle: “Ekim Türkiye ve dünyada yayınlama özgürlüğü adına çok üzücü bir ay oldu. Ragıp Zarakolu yayıncılığın gururudur, Türkiye’de yayınlama özgürlüğünün ışığıdır. O yorulmak bilmeyen bir insan ve azınlık hakları aktivistidir. Bugüne kadar, hakikat, uzlaşma ve adalet arayışı hiç durmadı. Bu adam hapishaneye ait değil, o Nobel Ödülü’nü hak ediyor. IPA Yayınlama Özgürlüğü ödülünün sahibi Ragıp Zarakolu’nun acilen salıverilmesini talep ediyoruz. Dava bir yıllık süreçte başlayacak gibi görünüyor. Ragıp Zarakolu’nun sağlık durumu iyi değil. Korkunç F tipi hapishanesinin tutukluluk koşullarına dayanamayacağından korkuyoruz. Bu da Türk makamlarının duyarlılık gösterip onu acilen salıvermeleri için bir başka nedendir.

IPA Genel Sekreteri Jens Bammel ekledi: “AB Komisyonu’nun 2011 Türkiye İlerleme Raporu’nda altı çizildiği gibi, Türk terörle mücadele mevzuatında yasal değişiklikler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin çeşitli hükümlerine uyumlu hale getirilmesi büyük bir ihtiyaçtır. Son iki yılda terörle mücadele mevzuatının Türkiye’de yayınlama özgürlüğünü bastırmak için artan düzeyde kullanılmaya başlandığına şahit olduk. Uluslararası Yayıncılık camiası adına, Birleşmiş Milletler Cenevre ofisindeki Türkiye Daimi Temsilcisi ile, ciddi endişelerimizi Türk makamlarına iletmesi ve hükümetinin Zarakolu’nun en kısa sürede serbest bırakılmasını sağlaması için en kısa sürede buluşmak isterim. Bu makamlar daha mart ayında yine terörle mücadele mevzuatına dayanarak Zarakolu’nu terör örgütü propagandası yapmakla suçlamışlardı. Şimdi ise bir adım daha ileri gidip onu bir yasadışı örgütün üyesi olmakla suçluyorlar. Hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü ilkeleri öncelik olmalıdır.”

IPA Hakkında:

Uluslararası Yayıncılar Birliği kitap ve dergi yayıncılığının dünya çapında tüm unsurlarını temsil eden küresel bir sivil toplum örgütüdür.  1896’da kurulan IPA’nın misyonu yayıncılığı korumak ve desteklemek, yayıncılığı dünyada kültürel ve siyasi gelişme için itici güç olma özelliği konusunda bilinç yükseltmektir. IPA insan hakları temelli bir endüstri örgütüdür ve günümüzde 53 ülkeden 65 meslek birliği üyesi vardır.

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir