Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

E-kitap korsanlığı artıyor

13.10.2011

Dijital korsancılık e-kitap dünyasına da gölge düşürüyor. Elektronik kitapların popülerliği giderek artarken, yayıncılık dünyası, daha önce müzik endüstrisinin yasadışı indirmeye karşı başlattığına benzer şekilde, dijital kitap korsanlarıyla mücadeleye odaklandı.

ABD ve İngiltere’de yayıncılık uzmanları e-kitap hırsızlığının tamamen sonlandırılması çok güç ancak uyanıklık ve eylemle kontrol altına alınması mümkün bir sorun olduğunu belirtiyor.

E-kitap okuyucuları dijital kitaplara olan talebi yükseltiyor. Yayıncılık hizmet sağlayıcısı Bookmaster’dan verilen bilgiye göre, ABD’de toplam kitap satışının yüzde 20’sini dijital kitap oluşturuyor.

Yasal dijital versiyonu sunulmayan kitaplar korsanların eline düşüyor, basitçe taranıp internet üzerinden dağıtılıyorlar. Akademik kitaplar ve ders kitapları fiyatlarının yüksekliği ve öğrencilerin onlara yalnızca bir dönemlik ihtiyaç duyması nedeniyle öğrenci korsancılık ağlarına düşüyor ve edebiyat eserlerine göre yasadışı kopyalamaya daha fazla maruz kalıyor.

Alman Kitapçılar ve Yayıncılar Birliği’ne göre, Almanya’da pazar payı hala yüzde 1’in altında olduğu halde elektronik kitapların yüzde 60’ı yasadışı yollarla bilgisayarlara indiriliyor.

İngiliz Yayıncılar Birliği İcra Başkanı Richard Mollet, basılı ve elektronik kitap gelirlerinin yüzde 4’ünün dijital işlerden geldiği İngiltere’de sorunun boyutunu ölçmenin güçlüğünden söz ediyor. Öte yandan, müzik endüstrisinin aksine yayıncılık alanında yasal hizmetler ağırlıkta.

E-kitap dağıtıcıları yayıncılarla muhatap olmaya alışık; dolayısıyla “dijital çevresinde oluşan ekosistem yasal.” Dijital devrimin bu aşamasında müzik endüstrisine göre daha iyi bir ortamda bulunduklarından bahseden Mollet, yine de umursamazlığa karşı uyarıda bulunuyor.

İnsanların korsan e-kitap içeriği indirmelerinin temel sebepleri, zaten bedava olması gerektiğine inanmaları, indirmenin mümkün olması, reşit olmamaları veya kurumsal bir hesap açmak istememeleri. Mollet, “Tüm bu faktörler pazarımızda ihlalin varlığını sürdüreceğini gösteriyor ancak bu kontrol edilebilir bir miktar olacak” diyor.

İngiliz Yayıncılar Birliği’nin aldığı önlemlerden biri, üyelerinin kendi içeriklerinin dünyanın neresinde, hangi yasadışı site üzerinden yayıldığını görebilecekleri bir çevrimiçi hizmet kurmak.
Bu sitelere yasal bir uyarı gönderiliyor ve vakaların yüzde 86’sında uyarıyı alan siteler içeriği kaldırmayı kabul ediyorlar.

Alman Teknolojik Şirketler Federasyonu’ndan Thomas Mosch ise bu konuda denge tutturmak ve yasal içeriğe para vermeyi tercih eden iyi niyetli insanları aşırı yüksek fiyatlarla yıldırmamak gerektiği fikrinde: “Yüzde 10 ile 20 oranındaki korsancılık konusunda bir şey yapamazsınız ancak para ödemeye istekli olan yüzde 80-90’lık kesimle yayıncılık endüstrisi ayakta kalacaktır.”

Kate Millar – Frankfurt – AFP
13.10.2011

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir