Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Akıllı tahta ve tablet şubatta pilot okullarda

29.12.2011

Bilgisayar destekli eğitimin kapısını aralayan FATİH Projesi, şubat ayında 17 şehirdeki pilot okullarda başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, proje ile sınıflarda kullanılacak akıllı tahtaların ihalesinin tamamlandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, FATİH Projesi kapsamında akıllı tahtaların ihalesinin tamamlandığını belirterek, akıllı tahta ve tablet bilgisayarların şubat ayına kadar projenin yürütüleceği pilot okullara dağıtılacağını açıkladı. Konuyla ilgili birçok firmadan teklif aldıklarını kaydeden Dinçer, “Bu firmalardan birisi uygun bir fiyatla ihaleyi aldı. Yakında, ihale süreçleri hukuken tamamlandığında 17 ilde akıllı tahtaları uygulayacağımız okullarda yerleştirmeye başlıyoruz.” dedi.

Akıllı tahtanın Türkiye’ye özgü ve özgün bir tasarım olduğunu belirten Bakan Dinçer, “Bu tasarımı yaparken de biz Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları ve Bakanlığın koordinasyonunda özel sektörün Ar-Ge uzmanlarından da bu konuda destek aldık.” diye konuştu. Akıllı tahtaların patent haklarının da bakanlık adına alındığını belirtti.

FATİH Projesi kapsamında dağıtılacak tablet bilgisayarlarla ilgili çok uzun çalışmalar yaptıklarını anlatan Dinçer şöyle konuştu: “Çocuklara ve öğretmenlerimize hangi nitelikleri taşıyan tabletlerin dağıtılacağını, TÜBİTAK’ın başkanlığında yürütülen bir çalışmayla belirledik. Tablet özellikleri şu anda belli ve bu özellikler üzerinde yine pilot uygulama için ihtiyaç duyduğumuz tabletlerin alımı için ihaleyi yapıyoruz. Yakında bu da tamamlanacak.”

Tablet bilgisayarlar Türkiye’de üretilmeli

Kitap ve defter yerine kullanılacak tablet bilgisayarların Türkiye’de üretilmesini istediklerini vurgulayan Bakan Ömer Dinçer şu bilgileri verdi: “Pilot uygulamanın temel gerekçelerinden birisi de bu oldu. Şayet biz öngördüğümüz bütün tabletleri şimdi almaya çıksaydık, ilk yıl dağıtacağımız bütün tabletleri, o zaman mecburen ithal etmek durumunda kalacaktık. Halbuki istiyoruz ki bu Türkiye’de üretilsin. Bu maksatla Türkiye’de üretim yapabilecek bir zamana ve sürece ihtiyaç var. Onu sağlamak amacıyla pilot uygulamada sınırlı kalacak şekilde tablet alımını ihale ettik. Bu ihale bugünlerde bitmek üzere.”

Proje ile okullardaki internet altyapısının da güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Dinçer, “Her okula fiber kablo döşenmesini, her tahtada fiber kabloyla internet hizmetinin olmasını ve her sınıfta en az 10 megabitlik bir internet hizmetinin, işlerin aksamaması için yürütülmesini sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zaman
29.12.2011