Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zarakolu’nun Gözaltına Alınması Hakkında

29.10.2011

Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce, İfade ve Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı, yazar, yayıncı Ragıp Zarakolu’nun 28 Ekim 2011 akşam 20  sularında gözaltına alındığı öğrenilmiştir. Avukatı  Özcan Kılıç’tan elde edilen bilgiye göre üyemiz Ragıp Zarakolu’nun neyle suçlanarak göz altına alındığı henüz kendilerine bildirilmemiştir.

Ragıp Zarakolu, yayımlama özgürlüğü için çalışan, düşüncelerin serbestçe ifade edilmesini savunan bir yazar ve yayıncıdır. Bu tavrı nedeniyle onlarca kez yargılanmıştır ve halen süren davaları vardır.

Gazeteci, köşe yazarı, yayıncı ve yazarların haklarında geçerli bir suçlama varsa savcılıklara davetle ifadelerinin alınması yerine topluca gözaltına alınmalarını düşünce ve ifade özgürlüğü ve demokrasimiz açısından çok sakıncalı ve vahim uygulamalar olarak değerlendiriyoruz.

Avrupa Komisyonu’nun 2011 Türkiye İlerleme Raporu’nda belirtildiği gibi, “Denetimli serbestlik yerine tutuklamaya sıkça başvurulması, uzun tutukluluk süreleri ve bu tutuklama gerekçelerinin detaylı şekilde açıklanmaması gibi sebepler, Türkiye’deki yargı sisteminin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) değiştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Özellikle TMK kapsamındaki yargılamalarda, hakkındaki iddiaları öğrenene dek sanıkların çok uzun süreler boyunca tutuklu kalması ve avukatlarının delillere ve dosyaya ulaşamaması önemli bir sorundur.”

Metin Celâl
Türkiye Yayıncılar Birliği

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir