Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nden İpek Medya Grubu’na yapılan müdahalelere kınama

14.10.2015

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), hükümeti eleştirel yayınları sonucu İpek Medya Grubu’na yapılan polis baskını, kurumalara el konularak yayınların durdurulmasını kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Bu olayın genel seçim öncesinde gerçekleşmesine dikkat çekilen açıklamada yer alan IPA yetkililerinin görüşleri şöyle:

IPA Başkanı Richard Charkin: “Türkiye zaten medya özgürlüğü konusunda kötü bir şöhrete sahip, sürekli gazetecilerin sadece mesleklerini yaptıkları için hapsedildiği veya hapisle tehdit edildiği ülkeler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Hükümet şu anda ifade özgürlüğüne yaptığı saldırıların zaten kötü olan itibarını daha da fazla kötüleştirdiğinin farkına varmalı”.

IPA Genel Sekreteri José Borghino: “Türkiye hükümetinin bağımsız gazeteciliğe karşı çıkan hareketleri, yayıncılar, yazarlar ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu diğer muhalif seslerin de tehdit ve taciz edildikleri bir zamanda gerçekleşiyor. Yönetici rejime eleştirel sayılabilecek her görüşün küstahça sınırlanmasıdır. Türkiye’deki insanlar daha iyisini hak ediyorlar ve IPA Türkiye’de yayınlama ve ifade özgürlüğü için sesini yükseltenleri desteklemekte kararlı ve samimidir”.

IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ola Wallin: “Özgür basın demokrasinin köşetaşıdır ve Türkiye’deki otoritelerin son dönemde ulusal gazetelere yaptıkları saldırılar demokrasinin kendisine yapılmış saldırılardır. Bu saldırılar bir an önce sona ermeli ve Türkiye’deki insanların, hakları olduğu gibi, kendi ülkelerindeki olayların bağımsızca haberleştirilmesinden faydalanmalarına izin verilmelidir”.

Açıklamanın orijinal metni için tıklayınız.

Uluslararası Yayıncılar Birliği Hakkında:

Uluslararası Yayıncılar Birliği, ulusal, bölgesel ve özelleşmiş yayıncı örgütlerinin uluslararası federasyonu olarak küresel kitap yayıncılığının tüm unsurlarını temsil eder. IPA insan haklarına bağlı bir endüstri kuruluşudur. Dünya çapında sansüre karşı savaşır, okuryazarlığı, okumayı, telif haklarını ve yayınlama özgürlüğünü savunur.
www.internationalpublishers.org

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir