Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanından Video Mesajı

Uluslararası Yayıncılar Birliği – IPA Başkanı Hugo Setzer COVID-19 kriziyle ilgili bir video mesajı yayınlandı.

Sizler için Türkçe çevirisini yayınlıyoruz:

“Zorlu zamanlar yaşıyoruz. COVID-19 pandemisi, daha önce görmediğimiz gerçek bir küresel kriz. İşlerimize yönelik büyük sonuçları olacak ve adapte olmamız gerekecek.

Çoğumuz şu anda izolasyondayız, fakat emin olun ki, yalnız değilsiniz. Bizler, bu büyük, uluslararası yayıncı ailesinin parçasıyız. Bunu birlikte yaşıyoruz. Yazarlarımızla da, kitabevleriyle de birlikte yaşıyoruz ve bunun içinden birlikte çıkacağız.

Yayıncıların rolü bugün her zamankinden daha önemli. Çocuklarımızın eğitimine yardımcı oluyoruz, eğlendiren hikayeler ve düzenlenmiş bilimsel bilgi sağlıyoruz. Yazarlarımızın yazdığı ve bizim yayımladığımız kitaplar yoluyla okurlara, bilgi, eğlence, teselli, uzak yerlere veya başka zamanlara seyahat imkanı, hayal etme imkanı getiriyoruz.

Uluslararası Yayıncılar Birliği – IPA, tüm dünyada yayıncıların menfaatlerini temsil etmeye ve savunmaya devam edecek. Yaratıcılığın ve inovasyonun bir sağlayıcısı olarak telif haklarının önemi konusunda politika yapıcıları ikna etmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda, uygun gördüğümüz şeyi yayınlama özgürlüğümüz için de mücadele edeceğiz. IPA, yayıncılık değer zincirindeki herkesin desteklendiğini garantilemek için ulusal ve bölgesel hükümetlere de başvuruyor.

Bu özellikle zor zamanlarda, bizlerden, daha fazla şeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Sizin için buradayız. Ama bizim de size ihtiyacımız var. Uluslararası endüstrimizi en iyi şekilde destekleyebilmemiz için, sizin aktif katılımınıza da ihtiyacımız var.

Yayıncılar, değişim karşısında esnek ve inovatif olduklarını gösterdiler. İnternet sitemizde, dünyada yayıncıların bu zor zamanda topluma nasıl katkı sağladıklarına dair umut verici hikayeler bulacaksınız. Sizi bunları okumaya davet ediyorum.

Bunu birlikte yaşıyoruz ve hiç şüphem yok ki, bu krizin üstesinden birlikte geleceğiz.

Çok teşekkür ederim.”