Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gazeteci Tutuklamaları Dayanışmaya Gözdağıdır

Bileşenlerinden olduğumuz GÖP Gazetecilere Özgürlük Platformu, aralarında arkadaşımız yayıncı Ahmet Nesin’in de bulunduğu NÖBETÇİ GENEL YAYIN YÖNETMENLERİ’nin tutuklanması ile ilgili olarak aşağıdaki basın açıklamasını yaptı:

“Gazeteci tutuklamaları dayanışmaya gözdağıdır”
“Özgür Gündem Gazetesi’ne sembolik olarak nöbetçi yayın yönetmenliği yapan dokuz gazeteci hakkında soruşturma açılması ardından Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar- yayıncı Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı, Evrensel Gazetesi yazarı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasının hukukla bağdaşmadığını düşünüyoruz.


Söylemleriyle yargıyı etkileyen, gazetecileri her gün hedef gösteren, gazetecilik dayanışmasına göz dağı vermek isteyen iktidar, aslında halkın haber alma hakkını engellemektedir. Bu tutuklamaların dünyada ülkenin itibarını zedeleyeceğini, çağdaş, evrensel hukukta ve meslek ilkelerinde yeri olmayan bu tutumun kınanmasına yol açacağı doğaldır.


Bu açıdan iktidarı, özellikle de yargıyı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi’ndeki ilkelere uymaya davet ediyoruz. Tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest kalmasını istiyoruz. Türkiye’nin böylesi bir baskı ve korku iklimine sokulmasının yurttaşlara hiçbir yararı olmayacağına inanıyoruz.


Türkiye’nin onca ekonomik, iç ve dış sorunu varken, ısrarla gazetecilerle uğraşan bir iktidara sahip olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.


Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellemeye yönelik bu olaylar çağdaş demokratik ülkelerde yaşanmaz. İktidardan halkın haber alma hakkı ile basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda somut adımlar atmasını talep etmeye devam ediyoruz.”

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir