Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Aram Yayınları’ndan çıkan 53 kitap hakkında toplatma kararı verildi

Abdullah Öcalan, Sakine Cansız ve Musa Anter’in kaleme aldığı kitapların da aralarında bulunduğu Aram Yayınları’ndan çıkan 53 kitap hakkında toplatma kararı verildi.

Aram Yayınları’nın, Nisan ayında İzmir’de düzenlenen kitap fuarına götürmek amacıyla kargoya verdiği ve Kırşehir’de askerler tarafından el konulan toplam 3 bin 959 kitapla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, 53 kitap hakkında toplatma kararı verildi.

Kırşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından başlatılan soruşturma, Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’ne devredildi.

Soruşturma kapsamında savunma hazırlayan yayınevi avukatı Resul Tamur, yaptığı itirazda kitaplara el konulmasının hukuki bir izahı olmadığını söyledi.

Tamur, itiraz dilekçesinde, “Kitabın hangi kısmında hangi ibarelerin örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da yöntemlere başvurmayı teşvik edecek propaganda yapıldığına dair somut, açık ve şüpheden uzak delillerin ortaya konulmadığı, bu hususlarda gerekli araştırmaların yapılmadığı ve kitaplarda geçtiği iddia olunan örgüt propagandası kısımlarına dair bilirkişi raporu alınmadığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır” dedi.

AYM kararına rağmen toplatma kararı

Tamur, el konulan kitaplar arasında yer alan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevinde kaleme aldığı 5 ciltlik savunmasından oluşan “Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü” kitabı hakkındaki yasaklama ve toplatma kararının ise Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırıldığına dikkati çekerek, AYM kararına rağmen kitap hakkında el koyma, yasaklama ve toplatma yönlü karar veren savcı ve hakimler hakkında şikayette bulunulduğunu ve şikayet üzerine kararların iptal edildiğini anımsattı.

El koyma kararı

Kitaplarla ilgili açılan dava Diyarbakır 1. Sulh Hakimliği’nde karara bağlandı.

Kararda, “Yapılan inceleme ve değerlendirmede el konulması istenilen basılı eserlerin açıktan Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesinde tarif edildiği gibi terör örgütlerinin propagandasını yaptığı ve ülkeyi bölmeye yönelik fikir ve eylemleri savunduğu, bu yönde faaliyetler içerisinde nasıl olunması gerektiği hususlarında oldukları anlaşılmakla savcılık talebin yerinde görülerek söz konusu kitapların tüm nüshalarına el konulması yönünden karar vermek gerekmiş olup aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur” denildi.

Kararın ardından bugün Aram Yayınları’na giden polisler, kararı tebliğ etti.

Yasaklanan kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: İMC TV