Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Türkiye Yayıncılıkta Dünyada 13’üncü

11.10.2013

Uluslararası Yayıncılar Birliği (International Publishers Association -IPA) Genel Kurulu 10 Ekim 2013 Perşembe günü Frankfurt Kitap Fuarı’nda yapıldı. Genel Kurul’da açıklanan Küresel Yayıncılık İstatistikleri’ne göre, kitaba yapılan yaklaşık 70 milyon Avroluk küresel harcamanın %60’ının toplandığı, dünyanın en büyük 6 kitap pazarına sahip ülkeler ABD (%26), Çin (%12), Almanya (%8), Japonya (%7) ve Fransa (%4).

Yayıncılığın yanı sıra genel ekonomi ve ülke büyüklükleri dikkate alınarak hazırlanan Dünyanın 20 En Büyük Yayıncılık Pazarı listesinde Türkiye dünyada 13. sırada yer aldı. Küresel Yayıncılığın Yükselen Pazarları arasında yüzde 33 ile Avrupa Birliği birinci, yüzde 26 ile ABD ikinci, yüzde 18 ile BRIC ülkeleri üçüncü oldu. Türkiye Brezilya ve Meksika ile birlikte büyüyen ekonomiler arasında sayıldı, yayıncılığındaki büyümeye dikkat çekildi.

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin küresel istatistiklerinde dikkat çekici bir başka konu ise yayıncılığın küresel medya ve eğlence alanında sahip olduğu özgün ve güçlü rol oldu. Araştırma sonuçlarına göre eğlence endüstrilerinde basın yüzde 17, TV aboneliği yüzde 17, TV reklamcılığı yüzde 16, filmler ve eğlence yüzde 13, dergiler yüzde 11, video oyunları yüzde 6, müzik yüzde 5 pay alırken yayıncılığın payı yüzde 15 düzeyinde.  Eğlence ürünleri arasında kitap yayıncılığı en büyük endüstri olarak ortaya çıkıyor, yılda 151 milyar dolar ile küresel müzik endüstrisinin üç katı, küresel film ve eğlence endüstrisinin ise yüzde 14 fazlası büyüklüğünde.

Genel Kurul’da dünyada yayınlama özgürlüğü ile ilgili yaşanan sorunlara da dikkat çekildi. Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Bjorn Smith-Simonsen konuşmasında yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’nun 160 gün yüksek güvenlikli hapishanede tutulduğu, yayıncı ve çevirmen Deniz Zarakolu’nun iki yıldır tutuklu olduğu ve tüm çağrılara rağmen salıverilmediğini belirterek, Uluslararası Yayıncılar Birliği olarak Zarakolu’nun serbest bırakılması için yetkililere yaptıkları çağrıyı yineledi.