Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Öğrencilere tablet ikinci yarıyılda

29.08.2011

Milli Eğitim Bakanlığı akıllı tahta ve tablet bilgisayar uygulamalarının 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde başlayacağını açıkladı.

Uygulama için pilot bölge olmayacak, tablet bilgisayarlar ilk olarak tüm illerdeki 5. ve 9. sınıflara dağıtılacak. Tabletler öğrencilerin üzerine zimmetli olacak. Dört yıl içinde tüm ilk ve orta-öğretim öğrencileri tablet kullanımına geçmiş olması hedefleniyor.

Tabletlere aktarılacak bilgilerin bir merkezde bulunacağını ve internetten yükleneceğini, tabletlerden internet erişimi sayesinde öğrencilerin istedikleri bilgiye ulaşabileceklerini anlatan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Bunun için okullarda kablosuz internet olacak. Ayrıca hazırlığımız var. Tüm illere fiber kablo döşeniyor. Köy okulları için uydudan bağlantı kurulacak. Coğrafi şartlar zor ise, maliyet yüksekse kablosu uydudan verilecek. Kablo önceliği olmasının sebebi maliyet ve radyasyon” diye konuştu.

Türkiye’de üretim ve servis ağı şartıyla ve garantili olarak satın alınacak tabletlerin maliyeti henüz belli değil. Dinçer, öğrencilere ücretsiz dağıtılan kitaplarla tablet bilgisayarların eş maliyette olduğunu, tablet uygulamasına geçilmesiyle artık kitap dağıtımı yapılmayacağını söyledi.

Akıllı tahta uygulamasının anaokullarını da kapsaması ve zamanla yaygınlaştırılması planlanıyor. Akıllı tahta ve tablet uygulaması yaygınlaştırılırken, yeni yapıya uyum sağlamaları için öğretmenlere hizmet içi eğitim verilecek.

Radikal İnternet

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir