Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kitap İmhası Özgürlüğe Darbedir

30.08.2011

Kitaba imha kararı, düşünce ve ifade özgürlüğüne indirilen çok vahim yeni bir darbedir. Yetkilileri, sansürcü zihniyetten ve uygulamalarından derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.

Ülkemizde toplatılan kitaplarla, yazar ve yayıncılara hapis cezaları istemiyle açılan davalarla, “düşünce ve ifade özgürlüğü” yeni darbeler almaya devam etmektedir. Gazeteci Ahmet Şık’ın basılmamış kitabının toplatıldığı Türkiye’de, bir basılmamış kitabın imhası vakası da Ankara Sincan 1 No’lu F Tipi’nde yaşanmaktadır.

Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlü yazar Halil Gündoğan’ın cezaevindeyken yazdığı 200 sayfalık kitap taslağına Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi yönetimince el konulmasını ve cezaevi disiplin kurulunca sakıncalı mektup sayılıp imha edilmesi kararını şiddetle kınıyoruz.

Halkın gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini özgürce açıklaması engellendiği sürece, özlenen çağdaş demokrasiye ulaşmanın imkanı yoktur.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak, bugüne kadar “düşünce, ifade ve yayınlama özgürlüğü” önündeki tüm engellerin, sınırlamaların ve kısıtlamaların kaldırılmasını istedik. Hükümet ve TBMM’nin önündeki en acil görevlerden birinin, bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri ivedilikle yapmak olduğunu ifade ettik.

Artık düşüncelerinden dolayı insanların yargılanmadığı, yazarın ve yayıncının hapse atılmadığı, kitap toplatmaların olmadığı; yayımlanmamış kitapların yasaklanması, imha edilmesi bir yana böyle bir tavrın önerilebilmesinin bile ayıp sayıldığı bir Türkiye’de yaşamak isteğimizi bir kez daha yineliyor ve yetkilileri sansürcü zihniyetten vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye Yayıncılar Birliği

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.