Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

“Mahrem” Kitabına Dair Mahkeme Kararı

BASIN AÇIKLAMASI

02.10.2017

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Kırmızı Kedi Yayınevi’nin çoğaltıp yayımladığı “Mahrem/Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları” adlı kitaba dair aralarında tanıtım ve satış linklerinin de olduğu birçok sosyal medya paylaşımına erişimin engellenmesi ve içeriğin yayından çıkarılması kararı almıştır. Sözkonusu kararın, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Celalettin Güvenç’in avukatının 21.09.2017 tarihli dilekçesi üzerine “kişilik haklarının ihlal edildiği” gerekçesiyle verildiği belirtilmektedir.

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tarafından kaleme alınan kitap, Erzurum’da 2007 yılında bir çocuğa yapılan toplu cinsel saldırı ve sonrasında bu fiili örtbas etme girişimlerini ve bu konuya ilişkin iddiaları konu almaktadır. Kitabın ilk baskısı 2015 Nisan ayında yapılmıştır. Aradan iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen kitap hala bir yasaklama fiilinin konusu olmaktadır.

Kitaba ilişkin alınmış bir toplatma ve yasaklama kararı bulunmamaktadır. Buna rağmen, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği kitabın Kırmızı Kedi Yayınevi ve Oda Kitap internet siteleri üzerinden satışına, tanıtımına ve buna ilişkin sosyal medya paylaşımlarına erişimin engellenmesi kararı almıştır. Tanıtım ve satışının engellenmesi kararı, fiilen kitabın yasaklanması ve okuyucuya ulaşmasının engellenmesi hükümlerini doğurmaktadır.

İfade ve yayınlama özgürlüğünün korunması ve bu özgürlüklere müdahale edilmemesi anayasal bir haktır. Bu özgürlüklerin korunması demokratik bir toplumun olabilmenin belirleyici etkenleridir. Tarihimizde edindiğimiz en önemli kazanımlarımızdan olan özgürlüklerimizin korunması ve yüceltilmesi için mahkemelerimizin  daha özenli yaklaşımına ihtiyacımız vardır.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak ifade ve yayınlama özgürlüğüne yönelen her türlü yasaklama girişimine karşıyız. Fiili kitap yasaklarına dönüşen bu tür müdahalelerin demokratik toplum ilkesine zarar verdiğini hatırlatır, üyemiz Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yanında olduğumuzu ve başlattığı “Mahrem’e Dokunma” kampanyasını  desteklediğimizi bildiriririz.

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir