Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kitaplar hâlâ tutuklu

09.01.2013

3. yargı paketine eklenen bir madde uyarınca onlarca yasaklı kitap, 5 Ocak tarihi itibarıyla “özgürlüğüne kavuştu”. Ancak bu özgürlük kâğıt üzerinde kaldı. “Silahlı terör örgütü” suçlamasıyla yapılan operasyonlarda el konulan yüzlerce kitap, dergi, gazete ve afiş; örgütün delili olarak adli emanette “tutuklu” bulunuyor.

5 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 3. yargı paketine eklenen geçici madde, basılı yayınlarla ilgili verilmiş toplatma ve yasaklama kararlarının, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelmesini öngörüyordu. 6 aylık süre, 5 Ocak’ta doldu. Savcının itiraz ettiği 13 kitap dışında, hakkında toplatma kararı verilen 453 kitap, 645 gazete, dergi, broşür ve pankart üzerindeki yasak kalktı.

Yasakların son bulmasına karşın, kitaplar yine de özgürlüğüne kavuşamadı. Terörle Mücadele Yasası’nın 10. maddesiyle görevli savcılıkların geçmişte yaptığı “örgüt” operasyonlarında kitap, dergi, gazete ve afişlere “suç delili” denilerek el konuldu. “Silahlı terör örgütü” suçlaması ile yola çıkılan operasyonlarda “silah”
bulunamayınca, bunun yerine bu yayınlar delil oldu. Soruşturma kapsamında “adli emanete” alınan binlerce yayın, dava boyunca şüphelilere verilmiyor.

Bunun en somut örneği, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Hopa davasında yaşanıyor. Hopa’da çıkan olayları 31 Mayıs 2011’de AKP il başkanlığı önünde protesto ettikleri için “terör” suçlamasıyla evlerine baskın yapılan 28 öğrencinin evinde onlarca kitap, dergi, afiş ve pankarta el konuldu. Bu yayınlar, açılan davada silahlı terör örgütünün delili olduğu iddiasıyla adli emanete alındı. Davada 6 aydır cezaevinde olan öğrenciler tahliye olduktan sonra avukatlar, mahkemeye dilekçe vererek yaklaşık 500 yayının kendilerine verilmesini istedi.
Ancak, mahkeme bunu reddetti. Bu kitaplar arasında hakkında toplatma kararı olan, ancak şu an itibarıyla yasağı kalkan kitaplar da bulunuyor. Hopa’da el konulan bazı kitaplar şöyle:

Lenin/Ne Yapmalı, Gençlik Üzerine. Halit Çelenk/İdam Gecesi Anıları.
Marx/Komünist Manifesto, Fransa’da İç Savaş. Mahir Çayan/Bütün Yazılar. Muzaffer İlhan Erdost/Kanı Kanla Yıkamak İnsan Hakları ve Türkiye. Oğuzhan Müftüoğlu/ Biz Ona Devrim Diyorduk, Geçmişi Aşabilmek. Nihat Behram/Dar Ağacında Üç Fidan. Georges Politzer/Felsefenin Temel İlkeleri.

Öğrenciye kitapları sordular

Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’de protesto edilmesine yönelik başlatılan terör soruşturmasında da gözaltına alınan öğrencilerin evlerindeki kitaplar toplanmıştı. Bu yayınlar üzerinden, öğrencilerin “terör örgütleri ile bağlantısı” araştırıldı. Gözaltına alınan 10 öğrenci serbest bırakılırken, kitaplar halen Emniyette delil olarak tutuluyor.

Ankara’da, tıp öğrencileri hakkında açılan davada da kitaplar delil olmuştu.

Cumhuriyet
Alican Uludağ
09.01.2013

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir