Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kitap skandalı bitmiyor

09.01.2013

Eğitim Sen, yıllardır çocuklar tarafından okunan, içerik açısından sakıncası olmayan kitaplar nedeniyle öğretmenler hakkında soruşturma açılmasının düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

İzmir Güzelyalı İlköğretim Okulu’ndaki Türkçe öğretmenleri hakkında, Muallim Naci’nin “Ömer’in Çocukluğu”, “Çılgın Babam” ile Bilgin Adalı’nın “Çatalhöyük Öyküleri-1 Dünyamızın İlk Şafağı” kitaplarını okutarak “Türk örf ve âdetlerine uygun olmayan” bilgileri çocuklara öğrettiği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Bir öğrenci velisi tarafından “Alo 147” hattına yapılan şikâyet sonucunda başlatılan soruşturmada, öğretmenlerin “bilimsel olarak çürütülen” evrim teorisini ideolojik olarak zorla çocuklara empoze ettikleri de savlandı. Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, “Bunlar, yıllardır çocuklarımız tarafından okunulan, içerik açısından sakıncası olmayan kitaplardır. Ancak öğretmenlerimiz hakkında, imzasız bir şikâyet sonucunda soruşturma açıldı. Kraldan çok kralcı olan Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü durumdan vazife çıkararak öğretmenlerin ifadelerinin alınmasıyla ilgili okul idaresini görevlendirmiştir” dedi.

Cumhuriyet
09.01.2013

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir