Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ekonomi Bakanlığı desteklerine bireysel başvurular

03.08.2017

Bilindiği üzere Ekonomi Bakanlığı, yayıncılık sektörünü Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti kapsamında değerlendirmeye karar vermiştir. Bu değişiklik, 2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul ve Esaslarına İlişkin Genelge’de belirtilmiştir.
Genel Destek Programı altındaki Yayıncılık başlığında, Ekonomi Bakanlığı desteklerinden süreli ve/ya süresiz yayın yapan yayınevleri ve telif ajansları faydalanabilecektir.

Yurtdışı fuarlara katılım için bireysel başvurularda, yapılmış harcamaların %50’si Bakanlıkça desteklenecek. Ekonomi Bakanlığının “hedef ülke” kapsamına aldığı Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, İngiltere, İran, İtalya ve Meksika’da yapılan fuarlara katılımlar daha yüksek oranda desteklenecek.

Destek alabilmek için yayınevleri ve ajansların öncelikle Bakanlığın sitesinde belirtilen temel belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeleri ve firmalarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Ardından katıldıkları her fuarla ilgili ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekiyor. Destek, etkinlik gerçekleştikten sonra, istenen belgelerin gönderilip incelenmesinin ardından sağlanıyor. Bireysel katılımlarda fuar başına maksimum 15.000 Dolarlık destek sağlanabiliyor. Bu destek stant ile ilgili yapılan tüm harcamaları içeriyor, yıllık maksimum 5 fuar için başvuru yapılabiliyor.

Fuarların dışında çeşitli ticari etkinliklere katılım, tanıtım ve pazarlama giderleri de belirli ölçülerde destekleniyor. Desteklerle ilgili detaylı bilgiye sırasıyla: Ekonomi Bakanlığı web sitesi www.ekonomi.gov.tr’den > Hizmet Ticareti > Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti > Destek Mevzuatı > Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Desteği bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için:
Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü: 0 312 204 93 22 – bbesergil@ekonomi.gov.tr (Şube Müdürü Berrak Bilgen Beşergil)

Ek 1 2017 Yılı Desteklenen Bireysel Organizasyonlar Listesi
Ek 2 Bireysel Fuar Katılım Başvuru Formu
Ek 3 Başvuru Belgeleri

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir