Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Düşünce Özgürlüğü için uluslararası buluşma

30.05.2012

Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile birlikte Düşünce Özgürlüğü için 8. İstanbul Buluşması düzenleniyor. Etkinlik 9 Haziran 2012 Cumartesi saat 9:30-18.00 arasında Bilgi Üniversitesi  Dolapdere Kampüsü BS-2 amfisinde gerçekleştirilecek.

Buluşmaya düşünce özgürlüğü alanında çalışan Amnesty International, Human Rights Watch, IFEX International Freedom of Expression Exchange, Freedom House, PEN International, International Publishers Association, Article 19, Reporters Sans Frontiers ve Index on Censorship destek veriyor.
Açılış konuşmalarını Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International) 2. Başkanı Eugene Schoulgin, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) temsilcisi William Nygaard, İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Türkiye raportörü Emma Sinclair Webb ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye raportörü Andrew Gardner’in yapacak.

Açılışta, ayrıca Türkiye’de ifade özgürlüğü için hazırlanmış, dünyanın dört köşesindeki yazar, yayıncı ve basın örgütlerinin imzalarını taşıyan ortak metin ve imzalayan kurumların listesi açıklanacak.
Açılışın ardından, her biri ifade özgürlüğü ile ilgili farklı bir alanı ilgilendiren forumlar gerçekleştirilecek. Her forum öncesinde o konu ile ilgili tanıklar (sözden yazıya, tiyatrodan müziğe, Bendirden poşuya kadar) kürsüye çıkarak tanıklık edecekler. Katılımı kesinleşen tanıklar arasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Evrim Kepenek, yayıncı Ragıp Zarakolu, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Grup Yorum elemanları ve vicdani redci Davut Erkan da bulunuyor.

Forumlar ve konuşmacılar listesi şöyle:

1. Hak Temelli Örgütler Forumu: Moderatör: Av. Hüsnü Öndül (İHOP), Öztürk Türkdoğan (İHD Gen. Bşk.), Üstün Bol (Mazlumder Gen. Sek.), Coşkun Üsterci (TİHV)

2. Medyada İfade Özgürlüğü Forumu:  Moderatör: Nadire Mater (Bianet), Orhan Erinç (TGC Gen. Bşk.), Ercan İpekçi (TGS Gen. Bşk.), Mehmet Ocaktan (STAR Gazetesi Gen. Yay. Md.)

3. Yazın, Yayın ve Sanat a İfade Özgürlüğü Forumu: Moderatör: Hayri Erdoğan (Türkiye Yayıncılar Birliği), Av: Sabri Kuşkonmaz (PEN Türkiye Merkezi), Cemal Uşak (Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı), Orhan Alkaya (İstanbul Şehir Tiyatroları)

4. Anayasa Hazırlama Sürecinde ve Anayasa’da İfade Özgürlüğü: Moderatör Prof. Dr. Turgut Tarhanlı (Bilgi Üni.),  Av. Hüsnü Tuna (Hukukçular Derneği eski bşk., 23. Dönem milletvekili), Prof. Dr. Yaman Akdeniz (Bilgi Üni.), Av. Fikret İlkiz

Saat 17:00 ile 17:30 arasında ise dünyanın dört köşesinden ünlü isimler sesleri ve yüzleriyle buluşmaya katılacak. Ünlü dibilimci Prof. Noam Chomsky, Nobel Ödüllü Güney Afrika asıllı Avustralyalı yazar John Coetzee, çağdaş Amerikan edebiyatının üklemizde de çok tanınan ve sevilen temsilcisi Asturias ödülü sahibi Paul Auster, Man Booker ödüllü yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger, 2011 Hrant Dink ödülü sahibi Meksikalı aktivist gazeteci Lydia Cacho, Pakistan asıllı İngiliz yazar ve film yapımcısı, aktivist Tarık Ali’nin de aralarında olduğu, 5 kıtadan 10 ünlü kişiyle “görüntülü” telefon konuşmaları yapılacak.

Daha fazla bilgi için:
www.gathering-in-istanbul.net

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir