Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dünyadan Haberler29.07.2022
Sayı: 2022 / 288(208)
* Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) Telif Hakları ve Bağlantılı Haklar Daimi Komitesi (SCCR) bünyesinde yeni bir rapor yayımlandı. Raporda Covid-19 pandemisinin yaratıcı endüstriler üzerindeki etkisi inceleniyor. Pandeminin özellikle yayıncılık endüstrisinde dijitalleşmeyi ve inovasyonu hızlandırdığı, normal şartlarda kimsenin yapmayı düşünmeyeceği yeni iş fırsatlarının ortaya çıktığı değerlendiriliyor. WIPO raporu burada yer alıyor.

* Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Genel Sekreteri José Borghino, 21-22 Haziran 2022 tarihlerinde katıldığı İnsani Bilimlerde Yeni Yönelimler Uluslararası Konferansı’nda “Temel, Kritik Altyapı veya Yapay Zekadan Kim Korkar?” başlıklı bir konuşma yaptı. Rodos’taki Ege Üniversitesi kampüsünde gerçekleşen konuşmasında Borghino, Covid pandemisi boyunca, bilimsel çevreler açısından yayıncılığın temel bir altyapı olduğunun önemini vurguladı: Aşı geliştirilmesine imkan tanıyan kritik araştırmalar yayıncılık yoluyla sağlandı; okulların kapalı olduğu dönemde eğitim materyalleri daha uygun koşullarda sağlanabildi; karantinalar sırasında genel okurlara kitaplar yardımcı oldu. Borghino, yayıncılığın en önemli konularının, IPA’nın da başlıca çalışma alanları olan telif hakları ve yayınlama özgürlüğü olduğunu ve korunmaları gerektiğini de belirtti. 
Haberin tamamına buradan erişilebilir.

* Hong Kong’da her yıl yapılan kitap fuarına bazı yayıncıların bu yıl katılımlarının engellendiği iddia edilirken bu yayıncıların, bir önceki fuarda, 2019 yılı protestoları hakkında kitapları olan yayıncılar olduğu belirtiliyor. Fuara katılım başvuruları özel bir açıklama olmaksızın reddedilen yayıncılar, politik olarak hassas fikir ve kitapların bu şekilde sansürlenmeye başladığını, özellikle 2020 yılında yürürlüğe giren ulusal güvenlik kanunu sonrası bazı matbaaların da bu tür yayınları basmak istemediğini ifade ediyor.
Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. 

* Avrupa Yazarlar Konseyi’nin liderliğinde yeni başlatılan #FreeAllWords (Tüm Sözcükleri Özgür Bırakın) inisiyatifi, yazarların yazarlara desteği olarak tanımlanıyor. İnisiyatif kapsamında “baskı altındaki ülkelerde sessizliğe mahkum edilen yazarların” desteklenmesi için bir fon yer alıyor. Programın başlıca odaklandığı ülkeler Ukrayna ve Belarus. İnisiyatife dahil olan diğer bir kuruluş ise, Avrupa Edebiyat Çevirmenleri Birlikleri Konseyi. Programın amacı “barış ve ifade özgürlüğü için en az 1 milyon yayımlanmış sözcük” olarak belirtiliyor.
İnisiyatif hakkında ayrıntılar için buradan bilgi edinebilirsiniz. 

* Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından her yıl bir şehre verilen Dünya Kitap Başkenti unvanının 2024 yılı için Strasbourg’a verileceği belli oldu. Unvanı bu yıl Guadalajara taşırken, 2023 yılında ise Akra taşıyacak. Unvanın verileceği kentin seçilme sürecinde UNESCO temsilcilerinin yanı sıra, Avrupa ve Uluslararası Kitapçılar Federasyonu (EIBF), Uluslararası Yazarlar Forumu (IAF), Uluslararası Kütüphane Birlikleri Federasyonu (IFLA) ve Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) temsilcileri de yer alıyor. Unvan yılı boyunca ilgili kentte kitap ve okumayla ilgili etkinlikler, programlar düzenleniyor, okuma kültürü teşvik ediliyor. Haberin tamamı burada yer alıyor.

* Nielsen, uluslararası kitap ödüllerini değerlendirmek amacıyla üçüncü kez tüm endüstri çapında bir anket başlattı. Anket Frankfurt Kitap Fuarı, Publishing Perspectives ve Londra Kitap Fuarı tarafından da destekleniyor. İngilizce, Arapça, Fransızca ve Almanca olarak sunulan ankete buradan erişilebiliyor. Haberdeki diğer ayrıntılara buradan erişebilirsiniz.