Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Daha Çok Okuyan Bir Türkiye İçin Dünya Kitap Günü’nü Hep Birlikte Kutlayalım

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ
BASIN AÇIKLAMASI
22.04.2015

23 Nisan biz yayıncılar için farklı bir anlam ve değere sahip. UNESCO’nun 1995 yılında “Dünya Kitap Günü” ilan ettiği bu tarihte, pek çok ülkede çocuklara ve yetişkinlere okumayı özendirmeyi amaçlayan, günler süren etkinlikler düzenleniyor. Bu özel günde Türkiye’deki okur yazarlığın durumuna dikkat çekmeyi görev biliyoruz.

Ülkemizde kitap satışlarındaki artış umutlandırsa da, düzenli kitap okurlarının sayısı oldukça düşük. Okuma sevgisinin önü çeşitli engellerle kesiliyor. Eğitim politikalarındaki değişikliklerle Anadolu illerinde kapanan binlerce kitapçı, okuma kültürümüze de kan kaybettirdi. Okullarda zorunlu ders kitapları dışındaki eserlerin “sakıncalı” muamelesi görerek öğrencilerden uzak tutulması çocuklarımızın okuma zevkini daha doğamadan öldürüyor.

Kitap zenginliğimizi raflarında en iyi yansıtan bağımsız kitapçılar yanlış kentleşme politikaları nedeniyle şehir merkezlerindeki tarihi dükkânlarını boşaltmaya, kapanmaya zorlanıyor.

Kütüphanelerimiz okuma kültürü açısından eşsiz değerde ancak pek çok ilçede, mahallede kütüphane yok, varolanların da sayısı azalıyor, kütüphaneler kapanıyor.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Dünya Kitap Günü 23 Nisan’ı kutlarken, daha çok okuyan bir Türkiye için taleplerimizi yineliyoruz:

• Bağımsız kitapçıların varlıklarını sürdürmeleri ve sayılarının artması için devlet desteği sağlansın.
• Kapatılan kütüphaneler ve yenileri açılsın, her mahalleli kitapla tanışsın.
• Her çocuk, her yetişkin kitapçıdan, kütüphaneden kendisine en uygun kitabı bulup mutlulukla ayrılsın.
• 23 Nisan’ı Dünya Kitap Günü olarak da hatırlayalım, tüm Türkiye’de, hep birlikte, coşkuyla kutlayalım!

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir