Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

“Basın Özgürlüğü Tehlikede”

23.12.2011

Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ – European Federation of Journalists) Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF – Reporters Without Borders), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI – International Press Institute), Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ – Association of European Journalists) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile birlikte hazırladığı  “Uluslararası Basın Özgürlüğü Misyonu’nun Türkiye Raporu 2011” adlı raporu yayımlandı.

22-24 Kasım arasında Türkiye’ye gelerek yaptıkları araştırma ve görüşmeler sonucu hazırlanan raporun, Türkiye hükümetinin ve siyasetçilerinin, uluslararası organizasyonların görüşünü açıkça bilmeleri ve tutuklu gazetecilere destek amacıyla yayımlandığı belirtildi.

Raporda, gazetecililik faaliyetinden dolayı tutuklu bulunan 63 gazetecinin hemen serbest bırakılması gerektiği ifade edildi.

Türkiye’ye ziyarette bulunduklarında OdaTV davasını da izleyen heyet, raporda Oda TV davası öncesi yapılan destek eylemlerine, fotoğraflara, dava sürecine ilişkin bilgilere ve tutuklu gazeteci yakınlarıyla buluşmaları sırasında yapılan görüşmelere yer verdi.

Heyet, dört partiyle de görüştü

Hayet ayrıca, 23 Kasım’da Ankara’ya giderek dört siyasi partinin grup başkan vekilleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir araya geldi. Görüşmelerde, basın ve ifade özgürlüğü hakkında yapılması gereken yasal düzenlemeler konusunda önerilerde bulundu.

Raporun sonuç kısmında, siyasetçilerle yapılan görüşmelere atıfta bulunularak, “Sonuç pozitif değil. Türkiye’de basın özgürlüğü daha önce olmadığı kadar tehlikede” denildi.

Tüm Avrupa’da tutuklu gazeteci sayısının en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ve bu konuda endişe duyulduğunu belirten sonuç bölümünde, Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda ifade özgürlüğüne engel olan maddelerin değişmesi gerektiği ifade edildi. Tutuklu gazetecilerin acilen serbest bırakılması istendi.

Rapor, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi gibi tüm ilgili kişilere ve kuruluşlara gönderildi. EFJ Başkanı Arne König, OdaTv davasının 26 Aralıktaki duruşmasını izlemek üzere yeniden Türkiye’ye gelecek.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. (IC)

Bianet
23.12.2011