Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Basılmamış kitabı istediler

31.01.2012

Tutuklu gazeteciler Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun birlikte kaleme aldıkları, ‘Sızıntı: Wikileaks’te Ünlü Türkler’ isimli kitap, yayına girmeden emniyetin dikkatini çekti. Cuma günü piyasaya verilecek kitap için, polis dün sabah saatlerinde kitabı hazırlayan Kırmızı Kedi Yayınevi’ni aradı.

Kitabın basılacağı matbaanın adresini ve numarasını isteyen polise bilgi vermeyen yayınevi yetkilileri Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu ‘nun avukatı Serkan Günel’i aradı. Emniyeti arayarak bilgi alan Günel’e polisler kanun gereği basılan her kitaptan 2 kopya aldıklarını söyledi.

Günel polislere kanunun basılan kitaplar için geçerli olduğunu, ancak kitabın perşembe günü basılacağını söyleyerek kendilerine şu aşamada kopya veremeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine kitabın kopyalarını basıldıktan sonra alacaklarını söyleyen polisler, bu kez kanunda en fazla 2 kopya alabilecekleri yazmasına rağmen Günel ‘den 4 kopya istedi.

Avukat Serkan Günel, 4 kopya vermeyi kabul ettikten sonra bilgi vermek için aradığı yayınevi sahibinden, polislerin yayınevini arayarak 10 kopya istediklerini ve bu kopyaları da kitabın basıldığı perşembe günü istediklerini öğrendi. Polisin neden bu kadar çok kopya istediğini açıklamadığını söyleyen Günel, kendilerinin de bu konuda bilgilerinin olmadığını söyledi.

Vatan
31.01.2012