Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Apollinaire davasının duruşması yarın

11.09.2013

Sel Yayınları’nın yayınladığı Guillaume Apollinaire’nin Genç Bir Don Juan’ın Maceraları isimli kitap hakkında müstehcenlik gerekçesiyle açılan ve beraat kararını Yargıtay’ın bozması üzerine yerel mahkemeye geri dönen davanın duruşması yarın (12 Eylül) saat 11:00’de, Çağlayan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Sel Yayınları’nın açıklaması:

Ünlü Fransız şair ve yazar Guillaume Apollinaire’nin yazdığı Genç Bir Don Juan’ın Maceraları isimli kitap hakkındaki davada maalesef bugün yine başladığımız yerdeyiz. Bugüne kadar bu ve yargılanan kitaplarımızla ilgili onlarca açıklama yaptık ve söylenmesi gerekenleri söyledik ancak süreci tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz.

2009 yılında bütün dünyada var olan bir tür olarak erotik edebiyatın nitelikli örneklerini okurla buluşturmak adına başladığımız Cinsel Kitaplar serimizden üç kitaba, okurların ya da kitapları, siteleri şikâyet etmekle mimli çevrelerin başvurusu üzerine değil, bizzat İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından bir yargılama süreci başlatıldı. Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık etme şeklinde özetlenebilecek 226/2 maddesine göre açılan davalarda savunmamızı, aynı kanunun 7. fıkrasında geçen “edebi eserler için bu madde uygulanamaz” ifadesine göre gerçekleştirdik. Mahkemenin belirlediği Ticaret Üniversitesi’nden bilirkişilerin ve meşum Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu raporlarında elbette kim tarafından, ne zaman, hangi amaçla yazıldığı gibi bağlamlarından kopartılarak cümle cümle yapılan alıntılar dolayımında eserin özetle; hiçbir estetik değeri olmayan, yalnızca cinsel dürtüleri harekete geçirmek amacıyla yazılmış, bedii duygulardan çok okuyanları hayvani hislere sürükleyen, toplumun ar ve haya duygusunu incitir nitelikte olduğu görüşü savunuldu. Her iki rapora da itiraz ederek öncelikle çeviri bir eser olduğu için Fransızca edebiyat konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından incelenmesini istedik; Galatasaray Üniversitesi’nden bilirkişilerce yapılan değerlendirmenin sonucu elbette edebi bir eser olduğu yönündeydi. 2. Asliye Ceza Mahkemesi de gerekçesini bu rapora dayandırarak beraat kararı verdi.

Ancak Savcılık kararı temyize götürerek, Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 14. Ceza Dairesi şimdi davanın yeniden görülmesini, üstelik madde değişikliğine giderek, edebi eser niteliğini de gözetmeyen 5. Maddeden yargılanmasını isteyerek beraat kararını bozdu.

12 Eylül Perşembe günü, saat 11:00’de, Çağlayan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmada, yerel mahkemenin bütün süreci sil baştan yaşatacak bir karar almaması, daha önce verdiği beraat kararında direnmesini bekliyor, bütün yargılama süreçlerinde bizi yalnız bırakmayan dostlarımızı, meslek örgütlerini yine yanımızda görmeyi umut ediyoruz.

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir