Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Yayınlama Özgürlüğüne Yeni Darbe: Twitter Yasağı

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ
BASIN AÇIKLAMASI
21.03.2014

Sivil toplumun şiddetli tepkisine karşın hızla TBMM’den geçirilen ve Cumhurbaşkanı’nın gayrı resmi şerhiyle birlikte onayladığı 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun adlı “torba yasa”nın yasallaştırdığı, tüm toplumu cezalandıran yasakçı uygulamaların ilk örneği bugün uygulamaya konan “Twitter yasağı”dır.

Kamuoyunda ve dünya basınında büyük yankı uyandıran yasak ve bu yasanın kapı araladığı gelecekteki vahim internet yasakları, Türkiye’nin taraf olduğu İnsan Hakları Evrensel Sözleşmesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Anlaşması’na, aynı zamanda T.C. Anayasası’na da açıkça aykırıdır.

İnternet alanında uygulanan yasaklar Türkiye’de ifade ve yayınlama özgürlüğü üzerindeki baskıları ciddi şekilde artırmaktadır. Demokratik bir ülke olma hedefimizden vazgeçmediysek, yetkililerden toplumsal hayatı cendereye sokan bu yasakçı tutumları acilen sona erdirmelerini, internet yasaklarına dayanak olan kanunun acilen değiştirilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Yayıncılar Birliği

İletişim:
Yonca Cingöz
[email protected]
212 512 56 02

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir