Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi Hakkında

Bilindiği üzere 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek ve ülke genelini kapsayacak bir tam kapanma uygulaması yapılacaktır. 27.04.2021 tarihli T.C. İçişleri Bakanlığı Genelgesinin içeriğinde, yayıncılık sektörüne yönelik bir muafiyet bildirimine rastlanmamıştır. 

Bununla beraber, genelgenin sonunda yer alan Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi ekinde yer aldığı üzere:

  • Ek 7. maddede geçen “üretim”in, yayıncılık işini de kapsadığı,
  • Ek 10. ve 11. maddelerde geçen “taşıma ve lojistiğin” dağıtım ve satış ağı olduğu,
  • Ek 15. maddede geçen “medya” konusunun, Ticaret Odası kayıtlarımız ve faaliyet belgelerimizde tanımlı basın yayın grubu iş kolunu işaret ettiği düşünüldüğünde, sektörümüzün bu maddelere istinaden muafiyet kapsamına girebileceği konusu değerlendirilmiştir.

Bu değerlendirme ışığında üyelerimize, en az sayıda personel için hazırlanacak izin belgesine, imza sirkülerini ve bağlı oldukları Ticaret Odasından alacakları faaliyet belgesini de ekleyerek bu süreci yönetmeleri önerilmektedir. Bu süreçte hazırlanacak izin belgelerinin, sokağa çıkmanın muafiyet nedenine sıkı olarak bağlı, uyumlu ve ikametlerinden işyerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olması gerektiği de unutulmamalıdır.

81 il valiliğine gönderilen Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi için tıklayınız.