Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

‘Söz ve yazı engellenemez’

08.01.2013

Üyeleri yayıncı, yazar, çizer, akademisyenlerden oluşan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, son günlerde yaşanan, eğitim sisteminde edebiyatın denetlenmesi, eksiltilmesi, sansür edilmesini içeren olay ve tartışmalara ilişkin bir açıklama yaptı.

“Edebiyat tarihinde en çok yapanları utandıran (ya da utandırması gereken) olayların başında gelen edebiyat metinlerine yönelik sansür, engelleme, denetleme ve kısıtlamaların olduğu bilinen bir gerçektir. Tarih sansür edenleri değil değer taşıyan edebiyat metinlerini haklı çıkarmıştır, çünkü diğerlerinin tarih sahnesinde adı bile anılmazken yaşamaya devam eden edebiyat ve onun estetik değer taşıyan ürünleri olmuştur” sözleriyle başlayan metinde, edebiyatın, komisyonlar ve kurullar tarafından denetlenmesinin kabullenilir bir durum olmadığına değiniliyor.

Açıklamada “Şeker Portakalı ile Fareler ve İnsanlar’ın başına gelenlere gösterilen tepkiler, edebiyatın her türlü baskı ve sansüre karşın devam edeceği, sözün ve yazının asla engellenemeyeceğini bir kez daha göstermiştir” sözlerine de yer veriliyor.

Cumhuriyet
08.01.2013

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir