Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Paris Katliamı ile İlgili Taziye ve Kınama Mesajımız


TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ
BASIN DUYURUSU
17.11.2015
2015 / 194 (320)

Türkiye Yayıncılar Birliği Paris Katliamı ile ilgili olarak Fransa Yayıncılar Birliği Başkanı’na bir taziye, kınama ve dayanışma mesajı gönderdi. Mesajda Fransız halkının acısı paylaşılarak inanç üzerinden kamplaşma ve nefrete karşı birlikte mücadele ve dayanışma çağrısı yapıldı. Mesaj metnini değerli gazetecilerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz:

İstanbul, 17.11.2015

Vincent Montagne
Fransa Yayıncılar Birliği Başkanı

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak 13 Kasım’da Paris’te düzenlenen terörist saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Son aylarda aynı örgütün acımasız katliamlarıyla yüzlerce insanını kaybetmiş bir ülkenin vatandaşları olarak acınızı derinden paylaştığımızı bilmenizi istiyoruz.

Tüm Paris halkını, özellikle de şehrin genç, üretken ve siyaseten ılımlı kesimlerinin daha çok bulunduğu bölgeleri hedef alan bu korkunç saldırı, insanlık tarihinde kara bir leke olarak daima anımsanacaktır.

Din, mezhep, inanç üzerinden kamplaşmayı ve nefreti körükleyen bir gücün doğduğu coğrafyayı aşarak tüm dünyayı tehdit etmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz. Bu tehdit sadece belli bir coğrafyaya, etnik veya dini gruba, bir ideolojiye değil, saldıran örgütün kendi katı ideolojik sınırları dışındaki tüm düşünce ve yaşayışlara, tüm sivillere ve hayatın kendisine yönelmiştir.

Hiçbir düşünce terörizm ve şiddet eliyle dayatılamaz ve değiştirilemez. Ancak böyle ayrımcı şiddet hareketlerini zayıflatmanın yolu, özgürlükçü, çoğulcu demokrasinin yerleştiği bir toplumsal hayatı hep birlikte savunmaktan geçiyor. Bu mücadelemiz sonucunda, dünya daha yaşanası ve huzurlu bir yer haline gelecektir.

Bu acı olay vesilesiyle başta meslektaşlarımız Lola Salines ve Ariane Theiller’in aileleri olmak üzere tüm Fransız halkı, yayın ve düşün dünyasına başsağlığı dileklerimizi ve dayanışma çağrımızı sunarız.

Türkiye Yayıncılar Birliği

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir