Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kütüphanelere kitap seçimi ile ilgili hatırlatma

13.12.2011

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce Bakanlığa bağlı halk kütüphanelerine satın alma yoluyla kazandırılacak yayınların seçimi, Bakanlığın Yayın Seçme Kurulu tarafından, 18 Haziran 2005 tarih ve 25849 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın Seçme Yönetmeliği’nde belirtilen yayın sağlama ilkeleri ve öncelikleri göz önüne alınarak gerçekleştirilir.

Yayın Seçme Kurulu yılda iki kez toplanır. Birinci dönem (ocak-mayıs) başvuruları için mayıs – haziran aylarında, ikinci dönem (haziran – ekim) başvuruları için de ekim – kasım aylarında toplanarak başvurusu yapılan kitaplardan alım için seçim yapılır. Kurul, her toplantısında sadece içinde bulunulan dönemde yapılan başvuruları değerlendirmeye aldığı için, yayınevlerinin her dönem başvurularını yenilemeleri gereklidir.

Bakanlıkça satın alınmasını istediğiniz kitaplarla ilgili başvuru yapmak için:

www.kygm.gov.tr adresine girin.
– “Yayımlar” butonunu tıklayın.
– “Bakanlığımızca Satın Alınması İstenilen Kitap Başvuru Koşulları” sayfasına girin.
– “Başvuru Formu” ile “Yayıncı Bilgi Formu”nu indirip doldurun.
– Formları, satın alınmasını istediğiniz yayınların birer örneğiyle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne ulaştırın. (Fevzi Paşa Mah. Cumhuriyet Bulvarı Eski Sayıştay Binası No:4 B Blok Zemin Kat No:115 06030 ULUS /ANKARA Tel:0312. 309 90 01 / 4008 – 4005)

Kütüphanelere kitap alımı için Yayın Seçme Kurulu’nca alınan ilke kararları gereğince;

– Yardımcı ders ve test kitapları, boyama, yapboz ve bulmaca kitapları,
– ISBN numarası almamış, üzerine doğru bandrol yapıştırılmamış yayınlar,
– Standartlara uymayan düşük kaliteli yayınlar kurul gündemine alınmamaktadır.

2011 yılı kitap seçim ve alım işlemleri tamamlandı. 2011 yılı sonu ile 2012 yılında yayımlanacak eserlerin Yayın Seçme Kurulu’nda değerlendirilebilmesi için, birinci dönem başvurularının Mayıs 2012’ye kadar yapılması gereklidir.

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir