Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Korsan kitapçılara ağır darbe

06.01.2012

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, özel okullarda okutulan yabancı dil ders kitapları ve en çok okunan romanların korsan baskı ve dağıtımını yaptığı ileri sürülen çeteyi, 10 ilde eş zamanlı operasyonla çökertti.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, 8 ay süren teknik takip sonucu Ankara ve İstanbul başta olmak üzere İzmir, Adana, Mersin, Isparta, Çankırı, Rize, Şanlıurfa ve Sivas’ta eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi.

Operasyonlarda, 40 kişi gözaltına alındı. Ankara ve İstanbul’daki operasyonlarda 4 matbaa mühürlenirken, 3 ofset baskı makinesi, 2 kapak takma makinesi, 4 giyotin, 3 kesim makinesi, 3 ciltleme makinesi, 3 pozlama makinesi, yerli ve yabancı bandrolsüz 102 bin 731 kitap, 137 bin yerli ve yabancı kitap forması, 117 bin 500 kitap kapağı, 22 bin 900 sahte bandrol, 8 adet korsan kitap basımı için alınan master kitap, 86 alüminyum kitap kalıbı, 398 aydınger kalıp, 9 bilgisayar ele geçirirdi.

Polis, Türkiye’de özel okullarda okutulan yabancı dildeki ders kitapları ve en çok okunan romanların korsan baskı ve dağıtımını yaptığı belirtilen şebekenin liderliğini ‘Laz Mehmet’ lakabıyla bilinen 43 yaşındaki Mehmet K.’nın yaptığı iddia edildi. Mehmet K.’nın piyasaya korsan kitap sürümünü organize ettiği öne sürüldü. Şüphelilerden 6’sı sorguda serbest bırakılırken, 34 kişi adliyeye sevk edildi.

Ümit Kozan / DHA
6 Ocak 2012