Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kitap Fuarları: Geçmiş ve Gelecek

Frankfurt Kitap Fuarı’nın Uluslararası Danışma Kurulunda yer alan, deneyimli ve tanınmış yayıncı Richard Charkin, fuarların geleceğine dair görüşlerini, Hindistan kitap yayıncılığının All About Book Publishing dergisinin Eylül-Ekim 2021 sayısında paylaşıyor. Charkin’in değindiği bazı önemli noktalar şöyle:

  • Büyük fuarların geleceği ne durumda? Örneğin, Londra Kitap Fuarı’nın sahibi RELX, Fuarlar departmanında büyük kayıplar ilan etti ama Covid korkusu durduğunda canlı etkinliklere dönüş olacağından eminler.
  • Muhtemelen tüm başlıca kitap fuarlarında aynısı olacak, hepsinin duruma adapte olması gerekecek.
  • Hem ekonomik hem çevresel nedenlerden ötürü yayıncılar yurtdışına insan göndermeye daha az para harcayacaklar.
  • Büyük “kendini gösterme” stantları bitti; bundan sonra daha profesyonel toplantı alanları olacak.
  • Fuarlar yavaş yavaş sabit tek bir zaman aralığından, yazarlar ve yayıncılar için yılda 365 gün, 7×24 dijital vitrinlere dönüşecek.

Charkin’in vurguladığı diğer durumlar yazısının tamamında görülebilir.

Richard Charkin – Yayıncı

Richard Charkin 1972’den beri yayıncılık yapmaktadır. Oxford Üniversitesi Yayınevi, Reed Elsevier, Macmillan ve Bloomsbury’de üst düzey pozisyonlarda bulunmuştur. Şu anda Bloomsbury’nin Çin biriminin Başkan Yardımcılığını, Fizik Enstitüsü Yayınevi’nin ve Liverpool Üniversitesi Yayınevi’nin harici Direktörlüğünü yürütmektedir. Daha önce İngiliz Yayıncılar Birliği’nin ve Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin Başkanlığını yapmıştır. Publishing Perspectives’de sektör hakkında yazıları yayımlanmaktadır.