Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

IPA’dan Türkiye’deki Kitap Toplatma Kararlarına Tepki

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), Türkiye’de terör örgütüne yönelik operasyonlar sırasında, Hasan Cemal, Tuğçe Tatari ve Müslüm Yücel’in kitaplar ve diğer bazı kitapların suç delili olarak kayda geçirilmeleri ve toplatılmalarına karar verilmesine karşı bir basın açıklaması yayınladı. IPA açıklamasında bu kararı “Türkiye’deki apaçık politik sansürlemelerin son örneği” olarak değerlendirdi.

IPA Genel Sekreteri José Borghino konuyla ilgili olarak, “Türkiye’deki yetkililerin bu tehlikeli eylemleri, kasım ayında iki saygın gazeteci olan Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmalar da eklenince, denetlenmekten ve olası eleştirilerden can havliyle kaçınan bir rejime uygun bir görüntü oluşturuyor. Ahmet Şık’a bir kitabında eski Ulaştırma, Denizcilik ve İletişim Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen para cezası da bir başka sansürleme ve küçük düşürme girişimidir ki bu yalnızca Türkiye hükümeti ve yargısını gülünç duruma düşürecektir,” diye konuştu. Açıklamada, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin konuyla ilgili basın açıklamasından da alıntı yapıldı.

Açıklamanın orijinal metni için tıklayınız: http://us5.campaign-archive2.com/?u=914a89e2e13ccd381d1c47e5d&id=b1422d9833&e=89b4418a59

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir