Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Hugo Setzer, UNESCO Dünya Kitap Başkenti Unvanının Şarika’dan Kuala Lumpur’a Devredilişini Kutladı!

Uluslararası Yayıncılar Birliği – IPA Başkanı Hugo Setzer, UNESCO Dünya Kitap Başkenti unvanının 2020 yılı için Şarika’dan Kuala Lumpur’a devredilişini kutladı. Bu devrin aslında fiziki bir etkinlikle gerçekleşmesinin planlandığını fakat koşullardan dolayı online olarak gerçekleştiğini belirtti.

Setzer’in konuşmasının özeti şöyle:

“Her iki başkentin de sloganları böyle bir döneme daha uygun olamazdı Şarika’nınki ‘Açık Kitaplar, Açık Zihinler’ (Open Books Open Minds), Kuala Lumpur’unki ‘Okuyarak Önemsemek’ (Caring Through Reading). Kitaplar ve okuma, çağdaş medeniyetimizin can suyudur. Kitaplar bizi eğlendirir, eğitir ve toplumun manevi bilincidir. Kim olduğumuzu, ne yaptığımızı ve bir gün ne olabileceğimizi kendimize söyleme yöntemimizdir. Kitaplar tarihi kaydeder, bize ilham ve öğüt verir. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’in 2019 Dünya Kitap Günü mesajında ifade ettiği gibi: ‘Kitaplar, insanlar arasında karşılıklı saygı ve anlayışa açılan kapıdır’.

Şu anda krizin ötesini görmenin çok zor olduğunu biliyorum, fakat görmeliyiz. Öğrenme ve eğitim devam etmeli, araştırmaya öncelik verilmeli; çocuk kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kitaplar yayılmaya devam etmeli, ki böylece kitaplar bizi hem rahatlatabilsin hem bize keyif verebilsin hem de geleceğe dair yeni ve inovatif fikirleri teşvik edebilsin. Kitapları nasıl edindiğimizi yeniden düşünmek zorunda kalıyoruz. Belki online çözümler bunun cevabının bir parçası olacaktır. Şimdi hayal etmek zor ama bu pandemiyi atlatacağız. Kaliteli ve güvenilir araştırmalar ve merakımızı uyandıran diğer kitaplar sayesinde bugün bulabildiğimiz çözümler, bizi bu belirsizlikten çıkaracaktır.

Kuala Lumpur Belediye Başkanı Nor Hisham Ahmad Dahlan’ı, yeni çözümler denemedeki azmi ve istekliliği için tebrik ediyoruz. Bu yıl harika bir program hazırlamak için çok çalışan tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz. Malezya’daki üyemiz MABOPA’ya da büyük engellere karşı kararlılıkları ve becerileri için özellikle teşekkür ediyoruz.

IPA adına Kuala Lumpur’a bu yıl bol şanslar diliyorum.”