Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gezi Fenomeni davasında Özkoray savunma yaptı

23.05.2014

Gezi Fenomeni adlı kitaplarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla Nurten Özkoray ve Erol Özkoray’a açılan davanın ilk celsesi 22 Mayıs 2014, saat 10.00’da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Erol Özkoray savunma metnini okuyarak davanın düşmesi gerektiğini söyledi ve “Savcının isnat etmeye çalıştığı suçun kanun olarak karşılığı yoktur” dedi.

Özkoray, “Gezi’nin anonim olan duvar yazıları ve sloganlarına kitabımda yer verdiğim için ceza vermeye çalışılıyor. Bu eski TCK’daki 162. maddedir, ancak yeni TCK’da buna yer verilmedi. Savcılık makamı olmayan bir kanunu hortlatmaya çalışıyor. Hukukun temel prensibidir: Kanun yoksa, ceza da yoktur, kanunsuz suç olmaz,” diye konuştu.

Davayı PEN Türkiye Merkezi Başkanı Tarık Günersel, PEN 2. Başkanı Halil Ibrahim Özcan , Türkiye Yayıncılar Birliği Koordinatörü Merve Okçuoğlu, editör Attila Tuygan, yazar Aziz Tunç, gazeteci Raffi Hermon, kitabın diğer yazarları Nurten-Gökşin-Imre Özkoray, psikolog İnci Özkoray ve yabancı basın mensupları takip etti.

Erol Özkoray’ın 32 aya kadar hapsinin istendiği davanın bir sonraki celsesi 17 Haziran 2014 tarihinde görülecek.