Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ekonomi Bakanlığı Destekleri Toplantısı yapıldı

9 Mart 2017 Perşembe günü düzenlediğimiz Ekonomi Bakanlığı Destekleri konulu bilgilendirme toplantısı yayıncılarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk’ün açılış konuşmalarıyla başlayan toplantı Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Berrak Bilgen Beşergil’in sunumuyla devam etti.

Beşergil sunumunda yayıncılık sektörü paydaşları olarak yayıncılara ve telif ajanslarına verilecek destekleri ayrıntılı bir şekilde aktardı. Genel Destek Programı altındaki Yayıncılık başlığında, Ekonomi Bakanlığı desteklerinden süreli ve/ya süresiz yayın yapan yayınevleri ve telif ajansları faydalanabilecek.

Yurtdışı fuarlara katılım için bireysel başvurularda, yapılmış harcamalarının %50’si Bakanlıkça desteklenecek. Ekonomi Bakanlığının “hedef ülke” kapsamına aldığı Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, İngiltere, İran, İtalya ve Meksika’da yapılan fuarlara katılımlar daha yüksek oranda desteklenecek.

Destek alabilmek için yayınevleri ve ajansların öncelikle Bakanlığın sitesinde belirtilen temel belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeleri ve firmalarını sisteme kaydettirmeleri gerekiyor. Ardından katıldıkları her fuarla ilgili ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekiyor. Destek, etkinlik gerçekleştikten sonra, istenen belgelerin gönderilip incelenmesinin ardından sağlanıyor. Bireysel katılımlarda fuar başına maksimum 15.000 Dolarlık destek sağlanabiliyor. Bu destek stant ile ilgili yapılan tüm harcamaları içeriyor, yıllık maksimum 5 fuar için başvuru yapılabiliyor.

Fuarların dışında çeşitli ticari etkinliklere katılım, tanıtım ve pazarlama giderleri de belirli ölçülerde destekleniyor. Desteklerle ilgili detaylı bilgiye sırasıyla: Ekonomi Bakanlığı web sitesi www.ekonomi.gov.tr > Hizmet Ticareti > Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti > Destek Mevzuatı > Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Desteği bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca:
2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Uygulama Usul ve Esaslarına İlişkin Genelge

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden bilgi almak ve sorularınız için: 0 312 204 93 22 – [email protected] (Şube Müdürü Berrak Bilgen Beşergil)

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir