Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dayanışma Çağrısı

BASIN AÇIKLAMASI

06 NİSAN 2020

Bildiğiniz gibi dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiriyoruz. Virüsün yarattığı tehdit kişisel hayatımız ve önceliklerimizin yanında, sektörümüzü ve ticari faaliyetlerimizi de etkisi altına almış durumda. Yaşanan kriz sebebi ile Yayıncılık sektörü gibi bir çok başka sektör de zor günler geçiriyor.

Krizin ülkemizde hissedilir hale gelmesi ile birlikte hükümetimiz bir dizi tedbir paketi açıkladı. Biz de Türkiye Yayıncılar Birliği olarak diğer meslek birlikleriyle ortaklaşa yaptığımız girişimlerle Yayıncılık sektörünü de “mücbir sebep” ilân edilen sektörler arasına alınmasını başardık. Ancak biliyoruz ki bu ayakta kalmamız için yeterli değil. Hepimiz kendi ticari faaliyetlerimiz adına farklı tedbirler alıyor, bu krizi en az hasarla atlatmak için yeni yollar arıyoruz.

Türkiye Yayıncılar Birliği olarak biz de sektörümüzün yaşadığımız bu zor günleri atlatıp yoluna sağlıklı ve güçlü bir şekilde devam edebilmesi için gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığımız ya da yapmaya hazırlandığımız girişimlerle yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bu minvalde gerek Cumhurbaşkanlığına gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığına sektöre destek çağrılarımızı, gönderdiğimiz mektuplarla yaptık. Bunun yanı sıra üyesi olduğumuz Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA)’ne de bir yazı yazarak ülkemizde Yayıncılık sektörünün durumunu, global olarak etkilenen Yayıncılık sektörünün birbirine destek olmasını ve bu krize birlikte göğüs germemiz gerektiğini söyleyeceğiz.

Yine önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağımız “Koronavirüs’ün Sektöre Etkisi” başlıklı bir anketle sizlerden krizi nasıl yaşadığınıza dair bilgi alacağız ve bu bilgiyi gerek yurt içi gerekse de yurt dışında kamuoyu oluşturmak için kullanacağız. Bu anket dışında uzaktan bağlantılarla üyelerimize ulaşarak gelişmelerden sürekli ve düzenli olarak olarak haberdar olma sürecini de başlatmış durumdayız.

İçinde bulunduğumuz durum dünyada ve ülkemizde her açıdan dayanışmayı gerektiriyor. Bu dayanışmayı bizlerin de, hem kişisel olarak hem de iş yaparken benimsemesi ve gerektiğinde topluma örnek olması gerekiyor. Biz yayıncılar ve Yayıncılık sektörü paydaşları olarak çok çok önemli ve özel bir iş yapıyoruz. Toplumun kültürel gelişiminde, kültürel mirasının korunmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında, doğru ve güvenilir bilginin yayılmasında bizlere çok önemli görevler düşüyor.

Bizlere düşen bu önemli görevleri elimizden geldiğince gerçekleştirmeye çalışırken sektör paydaşlarının da birbirine destek olması, içinde bulunduğumuz koşulları daha da olumsuzlaştırmak yerine destekleyici çalışma modellerine imkân veren yöntemlerle ve sektörümüzün itibarını da artırmayı hedefleyen stratejilerle hareket etmemiz gerekiyor.

Yayıncılık sektörü ve paydaşlarını bu dönemde dayanışmaya çağırıyor, bir an önce sağlıklı olacağımız günlerin gelmesi temennisi ile saygılarımızı sunuyoruz.

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.