Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

‘Çocukluğum Yurdumdur’

04.07.2012

17-25 Kasım günleri arasındaki fuarda Hollanda ve Türkiye’nin yazarlarının birbirlerini daha iyi tanımalarına çalışılacak. Onur yazarı Dayıoğlu için söyleşi ve paneller düzenlenecek.
Kültür Servisi – TÜYAP Tüm Fuarcılık AŞ tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle bu yıl 31’incisi düzenlenecek Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Hollanda, onur yazarı ise Gülten Dayıoğlu olarak belirlendi.

Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 17-25 Kasım tarihlerinde,“Çocukluğum Yurdumdur- Çocuk ve Gençlik Edebiyatı” temasıyla düzenlenen 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın basın toplantısına Hollanda Başkonsolosu Onno Kerves, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu ile Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl katıldı.
Kerves, Türkiye-Hollanda arasındaki ilişkilerin 400. yılı çerçevesinde, Hollanda’nın fuarın“Onur Konuğu” seçilmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek “İki ülke arasındaki ilişkiler 400 yıl önce ağırlıklı olarak ekonomik çerçevedeydi, şimdiyse daha kapsamlı bir hale geldi. Hollanda’da 400 binin üzerinde Türk kökenli vatandaşımız yaşıyor. Bu da demek oluyor ki kültürel ilişkilerin, kültürel çeşitlilik adına oldukça önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu anlamda edebiyatın da katkısı yadsınamaz”diye konuştu.

Deniz Kavukçuoğlu da sözün devamını şöyle getirdi:

“Hollanda’dan gelen yayınevleri, ağırlıklı olarak çocuk ve gençlik edebiyatı üzerine olduğu için fuarın geneli de bu yönde kendini gösterecek. Diğer yandan Hollanda’nın önemli illüstratörleri de İstanbul’a gelerek, burada bir sergi açacaklar.”

Kavukçuoğlu, kültürel açıdan zengin birikime sahip bir ülke olan Hollanda’nın Türkiye’de daha iyi tanıtılması gerektiğini belirtti.

Metin Celâl ise “Biz yayıncılar olarak her yıl, Türkiye’ye gelen yayınevleri ile işbirliği yapmaya gayret ediyoruz. Hollanda’da çok kıymetli ve önemli yazarlar olmasına karşın, onların Türkiye’ye yansımaları söz konusu değil. Bunun tersi de, yani Türkiye’deki yazarlar da aynı şekilde Hollanda’da yeterince tanınmıyor. Biz de bu nedenle bu yılki fuarda, iki ülkenin yazarlarının birbirlerini daha iyi tanıması üzerinde çalışacağız” dedi.

31. İstanbul Kitap Fuarı’na çocuk, gençlik ve yetişkin edebiyatı alanında, Hollanda’dan 15 yayınevi katılacak. Hollanda’dan yayınevleri ile Türkiye’deki yayınevleri; atölye, söyleşi ve toplantılarda bir araya gelecek. Hollandalı yazarlar Erik Jan Zürcher ve Henk Boom ile İran asıllı Kader Abdollah’ın yanı sıra Hollanda’nın önemli illüstratörlerinden Marit Tornqvist de fuarın konuğu olacak. Hollanda Edebiyat Fonu tarafından hazırlanan ve dünyayı dolaşan “Bir Fil ile Gelen” sergisinde de 24 çocuk kitabı illüstratörlerinin çalışmalarından bir seçki yer alacak.

Fuarın Onur Yazarı Gülten Dayıoğlu için söyleşi ve panel gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Yurtiçi ve yurtdışından 600’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuara eşzamanlı olarak 22. İstanbul Sanat Fuarı- ARTIST 2012 de düzenlenecek.

04.07.2012
Cumhuriyet

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.