Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Basın Duyurusu

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin TMY değişiklik teklifi ile ilgili 12.01.2012 tarihli basın duyurusu:

Türk Ceza Yasası’nda ve Terörle Mücadele Yasası’nın 6 ve 7. maddeleri nedeniyle 100’e yakın gazeteci cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunmaktadır. Bu durum basın özgürlüğü açısından ülkeler sıralamasında Türkiye’nin son sıralarda yer alması gibi demokrasi açısından hak etmediğimiz bir sonucu doğurmaktadır. Düşünceyi ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etme olanağı yoktur.

Terörle Mücadele Yasası’nın 6 ve 7’nci maddelerinin geniş kapsamı ve içerdikleri belirsiz ifadeler, gazetecilik ve yayıncılık faaliyetlerini suç sayan yorumlara kapı açmaktadır. Bu maddelerden en büyük zararı da basın ve yayıncılık çalışanları ve faaliyetleri görmektedir.

Türkiye Yayıncılar Birliği, CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin Terörle Mücadele Yasası’nın 6 ve 7’nci maddelerinin kaldırılmasına yönelik olarak TBMM’ne sunduğu değişiklik teklifini olumlu bulduğunu tüm siyasi partilere yazılı olarak bildirmiştir.

Yazıda, teklifin gerekçesinde de belirtildiği gibi, 20 yılı aşkın süredir uygulanan Terörle Mücadele Yasası’nın amacına ulaşmadığı, aksine “masum olduğuna toplumsal vicdanın tanıklık edeceği kimselerin” kolayca tutuklanmasına ve hüküm giymesine neden olduğu vurgulanmaktadır.

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu, düşünceyi ifade ve basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini hatırlatarak, siyasi partilerden Ekşi’nin değişiklik teklifinin hızla yasalaşması için destek vermelerini istemiştir.

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir