Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Amin Maalouf 9. Türkiye Yayıncılık Kurultayı Açılış Konuşması

Türkiye Yayıncılar Birliği’ne, beni 9. Türkiye Yayıncılık Kurultayı Online’a davet etme inceliği gösterdikleri için teşekkür ederim. Sizlere yetkin, verimli, ilgi çekici ve cesaret uyandıran bir kurultay dilerim.

Kaygı verici bir dönemden geçiyoruz. Aynı zamanda bizleri her şeye daha açıklıkla, dikkatle, özenle bakmaya iten bir dönem bu. Dünya değişiyor.

Hatta bazen bana dünya bir kaza geçirmiş gibi geliyor. Bizler de kaza geçirdiğimizde, hayatın kazadan önceki gibi olmadığını söyleriz. Kişisel bağlamda, iş hayatımızda, gelecek planlarımızda kaza pek çok şeyi değiştirebilir.

Hayatımızda daha önce görmediğimiz ve muhtemelen bir daha da göremeyeceğimiz kadar şaşırtıcı olan şey ise, bu kazayı aynı anda bütün insanlığın geçirmiş olması. Hepimiz, artık hayatın eskisi gibi devam etmeyeceği kanısındayız. Ancak bu, illaki hayatın daha kötüye gideceği anlamına gelmiyor. Bazı açılardan iyiye de gidebilir.

Muhtemelen, gerçekten sakınılması gereken önemli şeylerin daha çok bilincinde olacağız.Muhtemelen, dünyanın hali, gelişimi üzerine düşünmeyi daha da önemseyeceğiz. Sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz şeyleri, bugün aynı şekilde kabul edemeyeceğimizi, artık her birini ciddi ciddi, derinlemesine düşünmemiz gerektiğini hissediyoruz. Eskisinden de çok.

Bu açıdan bakıldığında, dünyanın geçirdiği bu kaza hayırlara vesile olabilecekmiş gibi geliyor bana. Dolayısıyla bu kaza, bizlere daha çok umut aşılamalı; bizi kültüre, düşünceye itmeli; biz yazarları ve yayıncıları, yararlı olmak yükümlülüğü taşıdığımız halkların ilerlemesine adamalı.