Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Aldus Up’ın Okuma Alışkanlıkları ve Çeviri Üzerine Yürütülen Çalışmaları Yayımlandı!

Avrupa kitap fuarları ağı Aldus Up tarafından Avrupa’da okuma alışkanlıkları ve çeviri üzerine yürütülen araştırmalar bu yıl Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı kapsamında yayımlandı. Çalışmaların yayıncılık alanında istatistiki analizin geliştirilmesine yardım edeceği ve tüm Avrupa düzeyinde yapılacak kapsayıcı çalışmalar için ortak metodoloji oluşturmaya yönelik ilk adım olduğu belirtiliyor.  

Okuma alışkanlıklarına yönelik çalışma için 20 ülkeden 24 anket dikkate alındı: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hollanda ve Avrupa Birliği dışından Birleşik Krallık, Norveç ve Türkiye. Çalışmada en dikkat çeken bulgu “okuma”nın ortak bir tanımının olmaması oldu. Bazı ülkelerde okuma kapsamına sadece basılı kitaplar alınırken, bazılarında e-kitaplar ve sesli kitaplar, başka ülkelerde ise dergiler, internet siteleri ve hatta sosyal ağlar da dahil edildi.

Çeviri eserlere yönelik çalışmada 23 ülke analiz edildi: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Krallık. Bu 23 ülkeden 18’i çevrilen eserlerin sayısına dair veri topluyor.

Avrupa’da okuma alışkanlıklarına yönelik çalışmaya buradan erişilebilir.

Avrupa’da çevirinin durumuna yönelik çalışmaya buradan erişilebilir.

Aldus Up

Aldus Up, Avrupa Kitap Fuarları ağıdır. Kitap fuarlarında yeniliği ve fuarların gelişimini hedefler. Ülkeler arasında çeviri haklarının alışverişini ve yayıncılık sektörünün uluslararasılaşmasını teşvik eder. Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa programının finansman ortağı olduğu ağ, 2016 yılında başlamıştır ve bugün Avrupa’dan kitap fuarları ile ulusal ve uluslararası paydaşlar olmak üzere 20 kuruluşu kapsamaktadır.

www.aldusnet.eu