Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ajanda davasına devam

12.06.2012

Metis Yayınları’nın 2009’un sonunda yayımladığı “Ajanda 2010 İllallah!” nedeniyle, “dini değerleri aşağılama” suçundan açılan dava yaklaşık 2 yıldır sürüyor. Metis’in yayın yönetmeni Semih Sökmen ve ajandayı hazırlayan altı editör, George Bernard Shaw, Umberto Eco, Dostoyevski, Andre Gide, Nietzsche, Mahatma Gandi, Stendhal, James Joyce gibi edebiyatçı ve filozoflar, Einstein, Richard Dawkins, Sigmund Freud, Bertrand Russell, Galileo Galilei gibi bilim insanları ve Ksenophon, Epikuros, Lucretius gibi antik filozoflardan yapılan alıntılar nedeniyle yargılanıyor.

Sökmen ve editörler hakkında Ali Emre Bukağılı’nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma 21 Eylül 2010’da takipsizlikle sonuçlandı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne dikkat çeken savcı, materyalist felsefe ekolüne mensup filozofların dine dair görüşlerini ifade hakkının olduğunu, idealist felsefe kadar, materyalist felsefenin de gerçek olduğunu vurguladı. Şikâyetçinin itirazı üzerine Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi savcının takipsizlik kararını kaldırdı.

Aynı savcı, 26 Kasım 2010’da, yayınevi sahibi ve editörleri hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi. Ajandadaki, “inançlı birinin kuşkucu birinden daha mutlu olması, sarhoşun ayıktan daha mutlu olmasına benzer”, “inancın getirdiği mutluluk ucuz ve tehlikelidir” gibi cümlelerle dini değerlerin alenen aşağılandığını belirtti. Dava, Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açıldı ve ilk oturum 30 Kasım 2011’de yapıldı. Beyoğlu Adliyesi’nin kapanmasının ardından mahkeme İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi olarak görevlendirildi. Burada görülen 3. oturumda, dosya görevsizlik kararıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İstanbul 2. Asliye Mahkemesi’nde yapılan son oturumda ise avukatlara esas hakkındaki görüşlerini bildirmeleri için süre verildi. Dava, 11 Ekim’e ertelendi.

Hilal Köse – Cumhuriyet
12.06.2012

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir