Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

60 şehrin meydanlarında toplu okuma

26.03.2017

“Bilgi Toplumu Çoğullaştırır”  temasıyla kutlanan 48. Kütüphane Haftası’nın açılış gününde, 50 ildeki 60 meydanda 12.30-13.00 saatleri arasında 30 dakikalık kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.

Kütüphaneciler, bilgi ve belge yönetimi bölümü öğrencileri, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar, okurlar ve kamu yöneticileri hep birlikte meydanlarda sessizce kitap okudu.

Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığını artırmak için düzenlenen etkinlik vatandaşlar ve basından yoğun ilgi gördü.

“81 İlde Kitap Okuyoruz, Kitabını Alan Meydana Gelsin” sloganıyla başlatılan okuma etkinliklerinde Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz de kendi illerindeki toplu okuma gruplarına katılanlar arasındaydı. Birçok ilde Vali Yardımcıları, İl Kültür ve Turizm Müdürleri, Kütüphane Müdürleri ve Belediyelerin yöneticileri de etkinliğe katıldı.

Toplu kitap okuma etkinliklerinin Türkiye’ye yaygın biçimde gerçekleştirilen bu ilk örneğinin daha da yaygınlaştırılarak geleneksel hale getirilmesi hedefleniyor.

Organizasyonu yürüten Türk Kütüphaneciler Derneği’nin konuyla ilgili açıklamasında “Okuma haritamızdaki karanlıklar aydınlana kadar, kütüphane, okuma istatistiklerimiz gelişmiş ülkelerin seviyesine gelene kadar üzerimize düşen görev ve sorumluluklarımızın bilincinde olarak çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu çalışmalarda eğitim,  kültür yaşamımıza yön veren tüm yöneticilerin ve çalışanların desteğini bekliyoruz” denildi.

Etkinliğe çeşitli şekillerde destek olan kurum ve kuruluşlar: Palme Yayıncılık, Yapı Kredi Yayınları yönetici ve çalışanları, İdefix, Prefix ve Sabit Fikir yönetici ve çalışanları, Okul Kütüphanecileri Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, Çocuk Vakfı, Edebiyatçılar Derneği, BUĞDAY Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Bir Dolap Kitap, Çizgi Roman Okurları Platformu, Koza Çocuk Kitaplığı ve Oyuncak Atölyesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Toplum Gönüllüsü Gençler

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir