Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

20 milyon e-kitap Türkiye’de üretilecek

AK Parti Hükümetinin en önemli seçim vaatlerinden olan e-kitap projesi, Türkiye’de üretimle hayata geçecek.

Yaklaşık 20 milyon tablet kitap almayı planlayan kamu, firmaları tablet kitapların yurtiçinde üretilmesi için teşvik edecek.

Ayrıca 15 milyarlık ilaç alımı yapan kamu, bazı ilaçların Türkiye’de üretilmesi için firmalarla pazarlık masasına oturacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümet programında yer alan FATİH Projesi kapsamında ilköğretimdeki her öğrenciye e-kitap dağıtılacağını anımsattı. Bunun 4 yıl içinde ilave 20 milyon adet
tablet kitap pazarı anlamına geldiğini vurguladı.

Kamunun satın alma gücünün önemine işaret eden Ergün, önümüzdeki dönemde bu gücü kullanarak Türkiye’nin teknoloji üretimini artıracaklarını anlattı.

Bir grup gazeteciye yeni dönem hedeflerini anlatan Bakan Ergün, her sınıfa bilgisayar kampanyasında ‘yerli üretimi’ yapamadıklarını ancak e-kitapta bunu sağlayacaklarını söyledi. Türkiye’de e-kitap üretebilecek kapasitede 8-10 firma bulunduğunu belirten Ergün, yabancı firmaların da Türkiye’de ‘üretme şartıyla’ kamu alımlarına girebileceklerini ifade etti.

Piyasada çok farklı fiyatları bulunan tablet kitapların en düşüğü 250 liradan satılıyor. Kamunun 20 milyon adet kitabı yurtiçinde ürettirmeyi başarması, ilave istihdam ve 5 milyarlık kaynağın yurtiçinde kalması anlamına geliyor.

Hürriyet
13 Temmuz 2011

 

0 Yorum

Henüz bir yorum bulunmuyor

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir