Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu, iki yıllık çalışma dönemini değerlendirmek ve yeni dönemde görev alacak Dernek organlarını belirlemek üzere 18 Nisan 2019 Perşembe günü saat 13.30’da Beyoğlu, Gümüşsuyu’ndaki CVK Park Bosphorus Hotel, Sıraselviler Salonu’nda toplandı.

İkinci Başkan Fahri Aral’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, yayıncılığa uzun yıllar emek vermiş Dernek eski Başkanlarına teşekkür plaketi verilmesiyle devam etti. 1985’te kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ilk Başkanı ve YAPA Yayınları sahibi Turhan Özüduru’ya plaketini Başkan Kenan Kocatürk takdim etti. Remzi Kitabevi sahibi, 1988-1990 yılları arasında Derneğe Başkanlık yapmış Erol Erduran’ın plaketini Erduran adına Öner Ciravoğlu ve 1990-1995 yılları arasında Başkanlık yapmış, Esin Yayınevi sahibi Aygören Dirim plaketlerini İkinci Başkan Fahri Aral’dan aldılar.

Toplantıda açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, konuşmasına geçtiğimiz iki yıl içerisinde hayatını kaybeden, eserleri, çevirileri, köşe yazıları ve akademik çalışmalarıyla büyük bir okur kitlesine ulaşan Türkçe edebiyatın usta kalemi Ahmet Cemal, usta yazar Muzaffer İzgü, araştırmacı, öğretmen, Türkçemize büyük katkıları olmuş Emin Özdemir, Çağlayan Kitabevi kurucusu, yayıncılığın duayenlerinden ve Dernek üyesi Tuncay Çağlayan, Epsilon Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Meltem Erkmen, Sadık Uygun Eğitim Yayıncılık’ın kurucusu Sadık Uygun ve yayın sektörünün emekçilerinden, Papirüs Dağıtım’ın sahiplerinden Ahmet Aslan, Vatan Gazetesi Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Buket Aşçı, Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, şair-yazar, yayıncı ve Dernek üyesi Yasakmeyve Komşu Yayınları temsilcisi Enver Ercan, Paradigma Yayınları’nın sahibi, sosyolog ve yazar Prof. Hüsamettin Arslan, Milliyet Yayınları ve Karacan Yayınları’nda yıllarca yayın yönetmenliği ve editörlük yapan, Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, gazeteci ve mimarAydın Boysan, Prestij Yayıncılık sahibi, yayıncılığın emekçilerinden Adil Şallı, psikiyatri profesörü, roman ve deneme yazarı Engin Geçtan, Altın Kitaplar’ın geçmiş yöneticilerinden Ferhan Filiztekin, Timaş Yayınları Genel Yayın Yönetmeni İhsan Sönmez’i ve Can Yayınları Satış Müdürü Ali Ögeyik’i anarak başladı.

YAYFED (Yayıncılar Federasyonu) Başkanı Münir Üstün, YAYBİR (Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği) Başkanı Mustafa Aksoy, Eğitim YAYBİR (Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği) Başkanı Celal Musaoğlu ve Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek de Genel Kurulu selamlayarak başarı dileklerini ilettiler.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin geçtiğimiz iki yıl boyunca yaptığı çalışmaları özetleyen Kenan Kocatürk, KDV çalışmalarının kısa süre içerisinde sonuç verdiğini, önümüzdeki dönem KDV iadelerinin mahsubu konusuna ağırlık verileceğini söyledi. Sektörün için bulunduğu krize yönelik olarak Derneğin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Cumhurbaşkanlığına sunduğu Kağıt Krizi Raporu’na da yayıncılıkla ilgili önemli katkılar sunduğunu aktaran Kenan Kocatürk, 2018 Frankfurt Kitap Fuarı öncesi yayınevlerinin ve telif ajanslarının kriz konusunda ortaklaşa hazırladıkları ve dayanışma mesajı veren mektubun oluşmasında da Türkiye Yayıncılar Birliği’nin öncülük ettiğini hatırlattı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin eğitim yayıncılığının sorunlarıyla da yakından ilgilendiğini aktaran Kocatürk, Derneğin okuma kültürünü geliştirme, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yenilenmesi, sabit fiyat, yurtiçi ve yurtdışı kitap fuarlarına katılım ve yayınlama özgürlüğüne yönelik çalışmalara da değindi.

Toplantıda Genel Sekreter Özgür Akın ise Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu-OKUYAY Projesini anlatan bir sunum yaptı, bu projenin okuma kültürünü önemseyen pek çok bileşeni bir araya getirdiğini vurguladı.

Faaliyetlerin özet olarak aktarılmasının ardından Yönetim Kurulu Üyesi ve Sayman Arman Fikri mali raporları ve taslak bütçeleri sundu. Çalışma ve Denetim raporlarının okunması ve tüzük değişikliklerinin onaylanmasının ardından, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ibra edildi ve yeni çalışma dönemi için yönetim organları ve komisyonların üyelerinin seçimine geçildi.

Geçmiş dönemde İkinci Başkan olarak görev yapan Fahri Aral ve Sayman olarak görev yapan Arman Fikri yeni dönem için aday olmadılar.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2019-2021 çalışma döneminde görev yapacak yeni Yönetim Kurulu ve diğer organları, yapılan seçimle belirlendi. Seçilen yeni Yönetim Kurulunun yaptığı ilk toplantıda görev dağılımı şu şekilde belirlendi: Kenan Kocatürk (Yönetim Kurulu Başkanı-Literatür Yayıncılık), Koray Seçkin (İkinci Başkan-Seçkin Yayıncılık), Özgür Akın (Genel Sekreter-Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık), Servet Düz (Sayman-Bora Yayıncılık Dağıtım), Mustafa Nemutlu (Üye-Teknolist Bilgi Sistemleri),Tan Çağlayan (Üye-Çağlayan Kitabevi) ve Erol Aydın (Üye-Siren Yayınları).

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.