Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl 2-10 Kasım 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek. Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacak. Adnan Özyalçıner’in bu yıl “Onur Yazarı” olduğu fuarın teması “Edebiyatımızda 50 Kuşağı” olacak.

Fuarın açılış töreninde Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Hugo Setzer ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk birer konuşma yaparak dünyada ve Türkiye’de yayıncılık sektöründe yaşanan son gelişmeler hakkında katılımcıları ve kamuoyunu bilgilendirecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği bu yıl fuara dikkat çekici bir dizi etkinlikle katılıyor. Yayıncılık sektörünü ilgilendiren birçok konu ve yurt dışı ve yurt içinden katılacak birçok konuşmacının olduğu etkinliklerimize herkesi bekliyoruz!

——————————————————————————————————

2 Kasım 2019 Cumartesi

Karadeniz Salonu

15.15 – 16.15

Panel: Yayıncılık Sektörüne Global Bir Bakış

Dünyada yayıncılıkta son yıllardaki gelişmeler, tehditler, sorunlar, trendler ve fırsatlar

Moderatör: Kenan Kocatürk (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı)

Konuşmacı: Hugo Setzer (IPA-Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı) ve José Borghino (IPA-Uluslararası Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri)

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

IPA-Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Hugo Setzer ve IPA Genel Sekreteri José Borghino’nun konuk olduğu ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün yöneteceği Yayıncılık Sektörüne Global Bir Bakış” adlı panelde yayıncılığın geçmişi ve günümüzde geldiği yer, karşılaşılan sorunlar, girilen bazı darboğazlardan çıkmanın yolları, sektörde yeni ve farklı eğilimler tartışılacak.

——————————————————————————————————

2 Kasım 2019 Cumartesi

Büyükada Salonu

18.30-19.30

Panel: Arap Edebiyatı Nereye Gidiyor?

Moderatör: Fahri Aral (Mimar Sinan Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)

Konuşmacılar: Mamdouh Farrag el-Naby (Edebiyat eleştirmeni), Mehmet Hakkı Suçin (Arap Edebiyatı Profesörü ve çevirmen), Adnan Özer (Şair ve yazar)

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

Mısırlı edebiyat eleştirmeni Mamdouh Farrag el-Naby, Arap Edebiyatı Profesörü ve çevirmen Mehmet Hakkı Suçin ve şair ve yazar Adnan Özer’in başta roman ve şiir olmak üzere çağdaş Arap edebiyatının mevcut durumunu, önemli akımları, isimleri ve eğilimleri irdeleyecekleri paneli Mimar Sinan Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Fahri Aral yönetecek. Panelde ayrıca Türkiye’de Arap edebiyatının ne derece bilindiği, ne derece alımlandığı ele alınacak, bu durumun arkasındaki sosyokültürel nedenlere işaret edilecek.

——————————————————————————————————

3 Kasım 2019 Pazar

Karadeniz Salonu

12.00 – 13.00

Panel: Bağımsız Kitabevlerini Sürdürülebilir Kılmak: Almanya Örneği

Moderatör: Cumhur Özdemir (Arkadaş Kitabevi kurucusu ve Genel Müdürü)

Konuşmacılar: Susanne Lux (Bağımsız kitapçı- Nimmerland Mainz)

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği/ Frankfurt Kitap Fuarı

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, Frankfurt Kitap Fuarı’nın desteğiyle düzenleyeceği “Bağımsız Kitabevlerini Sürdürülebilir Kılmak: Almanya Örneği” panelinde Almanya’da bağımsız bir kitapçı olarak yıllardır Nimmerland adlı kitabeviyle aile geleneğini sürdüren ve başarılı uygulamaları ile son yıllarda bir çok ödül alan Susanne Lux ve Arkadaş Kitabevi kurucusu ve Genel Müdürü Cumhur Özdemir Avrupa’daki bağımsız kitapçıların çalışma ve ticaret yöntemlerini, karşılaştıkları zorlukları, zorluklarla mücadele etme biçimlerini ve Almanya’daki yasal düzenlemelerin kitabevlerinin sürdürülebilir kılınmasındaki olumlu etkisini konuşacaklar. Bu panel Türkiye’deki bağımsız kitapçılara da yön gösterecek.

——————————————————————————————————

3 Kasım 2019 Pazar

Karadeniz Salonu

13.15 – 14.30

Panel: Eğitim Sistemine Okuma Kültürünü Yerleştirmede Kitapların Rolü

Moderatör: Yusuf Ekinci (Talim ve Terbiye Kurulu Eski Başkanı)

Konuşmacılar: Frank Kühne (Carlsen Publishing CEO), Mine Soysal (Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni)

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği/ Frankfurt Kitap Fuarı

Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye’de okuma kültürünün gelişmesi ve yaygınlaştırılması konusuna dikkat çekmek ve bu konuda farkındalığı artırmak amacıyla girişimlerini sürdürüyor. Frankfurt Kitap Fuarı da panele katkılarıyla iştirak ediyor. Talim ve Terbiye Kurulu Eski Başkanı Yusuf Ekinci’nin yöneteceği Eğitim Sistemine Okuma Kültürünü Yerleştirmede Kitapların Rolü” başlıklı panelde, Almanya Carlsen Publishing CEO’su Frank Kühne ve Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal, Almanya’da ve Türkiye’de eğitim sistemine okuma kültürünü yerleştirmek için kitapların sisteme girmesinin önemini, devletle yapılan ve yapılamayan işbirliklerini iki farklı ülkeden yayıncı gözüyle anlatacaklar.

——————————————————————————————————

3 Kasım 2019 Pazar

Karadeniz Salonu

14.45 – 16.00

Panel:  Aslında Okuyoruz: Türkiye’nin Güncel Okuma Kültürü Araştırması

Türkiye Okuma Kültürü Haritası Açıklanıyor

Konuşmacı: Bekir Ağırdır (KONDA Genel Müdürü), Aydın Erdem (KONDA-Analist)

Düzenleyen: OKUYAY Platformu-Türkiye Yayıncılar Birliği

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde kurulan ve 15 Ocak 2019 tarihinde çalışmalarına başlayan Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY Platformu) okuma kültürünü yaygınlaştırmak için Türkiye’nin dört bölgesinde çocukları, ebeveynleri, öğretmenleri, kamu kuruluşlarını, kütüphaneleri ve sivil toplumu, yayıncılık paydaşlarıyla bir araya getirerek okuma kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen pilot projelere destek olacak. Okuyay Platformu Konda Araştırma ve Danışmanlık’la yürüttüğü okuma kültürü araştırmasıyla Türkiye çapında uzun süredir eksikliği duyulan “okuma kültürü çalışmasını” yenileyerek bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşıyor.

Bu önemli araştırmanın sonuçları TÜYAP İstanbul Kitap Fuarında KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve KONDA’nın analistlerinden Aydın Erdem tarafından açıklanacak.

——————————————————————————————————

6 Kasım 2019 Çarşamba

Interexpo Salonu

10.30 – 19.00
Yayıncı-İllüstratör Buluşması

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği/TÜYAP

38. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP işbirliğiyle, illüstratörleri yayıncılarla bir araya getirmek üzere profesyonel bir buluşma düzenliyor. Bu özel buluşma tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ve illüstratörlerin katılımına açık olacak. Yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği özel görüşmelerde illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunarak işlerini tanıtma fırsatı yakalayacaklar.

Etkinliğimiz sadece kayıt yaptıran yayıncı ve illüstratörlerin katılımıyla gerçekleşecektir.

——————————————————————————————————

7 Kasım 2019 Perşembe

Interexpo Salonu

13.00 – 15.00

Yayıncı-Freelancer Buluşması

Moderatör: Sevengül Sönmez

Konuşmacılar: Handan Akdemir (Doğan Novus Yayın Yönetmeni), Nazlı Berivan Ak (April Yayınları Editör, Seda Ersavcı (Çevirmen), Füsun Turcan Elmasoğlu (Tasarımcı)

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği/TÜYAP

38. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP işbirliğiyle, freelancerlar (editörler, çevirmenler, grafikerler, tasarımcılar) yayıncılarla bir araya geliyor. Bu özel buluşma tüm fuar katılımcısı yayıncılara ve freelancerların katılımına açık olacak. Buluşma öncesi düzenlenecek panelde sektörde deneyimli konuşmacılar dinleyicilere kılavuzluk edecek bilgileri paylaşacaklar. Ardından, yayınevi yetkilileriyle freelancerlar bir araya gelerek olası işbirliklerini konuşacaklar.

——————————————————————————————————

7 Kasım 2019 Perşembe

Interexpo Salonu

16.00 – 18:30

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödül Töreni

Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 1995 yılından bu yana her yıl, Türkiye’nin evrensel ölçütlerde düşünce ve ifade özgürlüğüne bir an önce kavuşması dileğiyle, düşüncelerini ifade etmekten korkmayan isimlere verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri bu yıl 38. TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında sahiplerini buluyor. Her yıl bir yayıncı, bir yazar ve bir kitapçıya ödül verilmesinin yanı sıra yıllık Yayınlama Özgürlüğü Raporu da kamuoyuna sunuluyor.

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.