Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) 15 Avrupa ülkesinde 2008-2015 yılları arasında kitaba ayrılan bütçe, okuma süreleri ve okuyan insanların oranlarına dair veriler içeren bir araştırmanın sonucunu yayımladı. 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nda açıklanan araştırmaya göre, “okumaya ayrılan süre” bakımından, günde 7 dakika kitap okunan Türkiye, Estonya (13 dk), Finlandiya (12 dk), Polonya (12 dk), Macaristan (10 dk) ve Yunanistan’ın (9 dk) arkasından geliyor ve Almanya ve Lüksemburg ile aynı düzeyde yer alıyor. İngiltere, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya, Hollanda ve Romanya ise daha geride.

“Okumayı hayatlarının temel etkinlikleri arasında sayan insanların nüfusa oranı” bakımından ise Türkiye bu araştırmada 6. sırada yer alıyor. Birinci sırada yer alan Finlandiya’da nüfusun yüzde 16.8’i kitap okumayı temel etkinlikleri olarak belirtirken, Polonyalıların yüzde 16.4’ü, Estonyalıların yüzde 15’i, Yunanlıların ve Lüksemburgluların yüzde 11.9’u da her gün kitap okuyor. Fransa (%2.6), Romanya (%6.2), Avusturya (%7.2) ve Belçika (%7.9) ise bu alanda daha geri durumdaki Avrupa ülkeleri olarak göze çarpıyor.

Eurostat’ın araştırmasına dahil olan tüm ülkelerde, kitap okurları arasında kadınların oranı erkeklerden daha yüksek ancak kitap okuyan erkeklerin okuma süreleri kitap okuyan kadınlarınkinden daha uzun.

Kaynak: Eurostat

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.