Türkiye’de yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren yayıncıları ve yayın dağıtımcılarını temsil eden Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle 25-30 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlediği Diyarbakır Kitap Fuarı, 4 yıl aradan sonra yeniden TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde Diyarbakırlı kitapseverlerle buluştu.

Açılışta konuşma yapan Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Fahri Aral, dövizdeki artış ve dalgalanmalar, kağıt krizi ve telif maliyetlerinin yükselmesiyle yayıncılığın yüz yüze olduğu sorunlara dikkat çekti. Basım sayılarının ve satışların azaldığını, sektörün küçülmeye başladığını söyleyen Aral, tüm artan maliyetlere karşın yayıncıların önemli bir basiret göstererek kitap fiyatlarına çok büyük yansıtma yapmadıklarının altını çizdi.

Aral bir çeşit kamu hizmeti olan yayıncılığın korunması için ithalata bağımlılığı azaltacak teşvikler sunulması gerektiğini vurguladı. Aral okuma kültürünü güçlendirmenin eğitim başarısını artırmanın da anahtarı olduğunu hatırlattı, Anadolu fuarlarının kültürel yaşama katkılarına ve Diyarbakır Kitap Fuarı’nın önemine dikkat çekerek sözlerine son verdi.

Fahri Aral’ın konuşma metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.