Derneğimizin de üyesi olduğu Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association – IPA), Genel Kurul toplantısı 23 Kasım 2020 tarihinde ilk kez sanal olarak gerçekleştirildi.

1896 yılında kurulan Uluslararası Yayıncılar Birliği (International Publishers Association – IPA), dünyadaki ulusal, bölgesel ve uzman yayıncı birliklerinin en büyük federasyonudur. IPA’nın 5 kıtada 69 ülkeden 83 üyesi vardır ve üyelerinin bulunduğu ülkelerde hizmet sunulan pazarın toplam nüfusu 5,6 milyardır.

IPA Genel Kurulu öncesinde sanal olarak oylaması yapılan seçimler sonucunda, 2021 Ocak ayı itibarıyla yeni dönemde IPA Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini ve bazı komite üyeliklerini yürütecek kişiler belirlendi. Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, IPA’nın yönetim kurulu olarak faaliyet gösteren Yürütme Komitesi’nde (Executive Committee) görev yapmak üzere seçildi. Derneğimizin Halkla İlişkiler Uzmanı Filiz Kocaboğa da, IPA’nın Yayınlama Özgürlüğü Komitesi’ndeki görevine devam etmek üzere yeniden seçildi.

IPA’nın yeni dönemdeki Başkanı, Birleşik Arap Emirlikleri Yayıncılar Birliği’nin kurucusu ve Kalimat Group yayınevinin sahibi Bodour Al Qasimi; Başkan Yardımcısı, Brezilyalı Girassol Brasil Edições yayınevinin yönetici ortağı Karine Pansa oldu.

Görev süresi 2020 Aralık ayı sonunda sona erecek olan IPA Başkanı Hugo Setzer, Genel Kurula hitabında, görev süresi boyunca kendisine gösterilen destek için herkese teşekkür etti, pandeminin olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek için tüm yayıncıların birlikte çalışmaya devam etmelerinin önemine değindi; dört yıl önce Başkan Yardımcısı olarak farklı ülkeler, farklı kültürler ve düşünme yöntemleri arasında köprüler kurmak isteğiyle göreve başladığını, insanları birleştiren unsurların farklılıklarını oluşturan unsurlardan çok daha fazla olduğunu ifade etti.

2021 Ocak ayında yeni görevi başlayana kadar Başkan Yardımcılığı görevini sürdürecek olan Bodour Al Qasimi ise konuşmasında, IPA’nın 124 yıllık tarihinde ikinci kez bir kadın başkan olmasının, çeşitlilik ve kapsayıcılık için gösterilen çabalar bakımından önemli bir gelişme olduğunu belirtti; pandemi sonrasında yayıncılık endüstrisinin iyileşmesi ve Covid-sonrası dünyaya rahat bir geçiş yapabilmesi için tüm üyelerle yakın iletişim içinde çalışacağını ifade etti.

Genel Kurulda ayrıca, Fildişi Sahili Cumhuriyeti Yayıncılar Birliği Başkanı Anges Félix N’Dakpri’nin nedeni açıklanmayan bir sebeple hapiste oluşuna değinildi ve özgür bırakılması çağrısı yapildı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Genel Kurula seslendiği video mesajında, IPA’nın Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda Birleşmiş Milletler’in değerli bir ortağı olduğunu, küresel amaçlar için yayıncıların hem kitaplarıyla hem iş yapış biçimleriyle çaba gösterdiklerini, cesur yazarların ve yayıncıların ifade ve yayınlama özgürlüklerinin önemini vurgulayarak herkes için daha güvenli, daha sürdürülebilir ve daha eşitlikçi bir dünya dileğini paylaştı.

IPA Genel Kurulu hakkında ayrıntılara ve IPA yönetiminde ve komitelerinde görev yapmak üzere seçilen üye temsilcilerinin listesine buradan erişilebilir.

IPA’nın yeni idari döneminde seçilen tüm üye temsilcilerine, Kenan Kocatürk ve Filiz Kocaboğa’ya başarılar diliyoruz.

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.