Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA)’nin her yıl ifade özgürlüğünün vazgeçilmez bir bileşeni olan yayınlama özgürlüğü onuruna, tehdit ve baskılara karşın ihtilaflı ve hassas fikirleri yaymaktan çekinmeyen kişi, kurum veya gruplara verdiği IPA Voltaire Ödülü 2020 yılı kazananının Liberal Yayınevi (Vietnam) olduğu 3 Haziran’da online olarak gerçekleştirilen ödül töreninde duyuruldu.

Törende Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi’nin, aralarında Türkiye’den Avesta Yayınları’nın da bulunduğu finale kalan dört finalistten Liberal Yayınevi’nin yayınlama özgürlüğü gayesine adanmış bir yayınevi olarak öne çıktığına kanaat getirdiği açıklandı.

Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson konuşmasında:

“Liberal Yayınevi çalışanlarının gerilla yayıncılar olarak yaptıkları, tehdit ve riskin yoğun olduğu bir iklimde kendi güvenliklerini tamamen hiçe sayarak kitap üretmeleri, kelimenin tam anlamıyla ilham verici,” dedi. “Uluslararası yayıncılar camiası olarak, cesaretlerinin farkındayız ve elimizden gelen her şekilde onları desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Vietnamlı bir yazar ve gazeteci olan Pham Doan Trang, Liberal Yayınevi’nin sözcülüğünü üstlenerek ödül törenine bir video mesaj yolladı. Trang video mesajında:

“Liberal Yayınevi için çalışan her kadın ve erkek, kitap üretmek için güvenliğini, özgürlüğünü ve hatta tüm yaşamlarını tehlikeye atıyor. Bugün aldığımız ödül sadece bitmez tükenmez emeklerimizi tasdiklemekle kalmıyor, ayrıca tacize uğrayan, tutuklanan ve sırf kitap okudular diye sorgulanan on binlerce Vietnamlı okurun cesaretini temsil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Voltaire Ödülü‘nü önceki yıllarda kazananlar arasında, Mısırlı Yayıncı Khaled Lofty (2019); Hong Kong’da yayıncılıkla uğraşan, İsveçli Gui Minhai (2018); Türkiye’den yayıncı Turhan Günay ve Evrensel Yayınları; Suudi Arabistan’dan blog yazarı Raif Badawi (2016); Belaruslu yayıncı Ihar Lohvinau (2014) bulunuyor.

Liberal Yayınevi Hakkında

Kurum ismi: Nhà xuất bản Tự Do (Vietnamca); Liberal Publishing House (İngilizce); Liberal Yayınevi (Türkçe)
Kuruluş tarihi: 14 Şubat 2019
Merkez: Vietnam
Kurucular: Anonim kalmak isteyen yazar ve editörler

Yayın türü: Kitaplar ve raporlar
Misyon: Vietnam’da haber alma özgürlüğünü ve liberal eğitimi teşvik etmek
Slogan: “Okumanız için yazıyoruz, (Vietnam).”
Resmi internet sitesi: www.nhaxuatbantudo.com
Sözcü: Pham Doan Trang, yazar ve gazeteci

Liberal Yayınevi, bir grup aktivist tarafından Saigon, Vietnam’da, 14 Şubat 2019’da kurulan, kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Yayınevinin, liberal eğitim ve haber alma özgürlüğü amacıyla yürüttüğü çalışmalar arasında; hükümet sansürü olmaksızın kitap üretmek, basmak ve bunları satarak, karşılıksız veya çekilişlerle dağıtmaktır. Çalışmaları arasında hem basılı hem de elektronik kopyalar bulunmaktadır.

Dağıtım ağlarını yavaşça tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletmiş; kitap seçimi, tasarımı ve düzeltisi konusundaki çalışmalarını da zaman içerisinde geliştirmişlerdir. Çalışmalarının tamamında, kendi ekipman ve makinelerini kendileri karşılamışlardır.

On iki aylık çalışmalarının neticesinde, Liberal Yayınevi’nin her gün yaklaşık 100 kitap üreten iki basımevi bulunmaktaydı. On sekiz aylık çalışma dönemi süresince, Liberal Yayınevi, Vietnam’da ve haricinde, 18 yayından toplamda 25 bin kopyadan fazla dağıtmıştır.

Uluslararası Yayıncılar Birliği 2020 Prix Voltaire basın bülteni için tıklayınız.

Yayıncılık Dünyasından ve Duyurularımızdan Haberdar Olun.

Türkiye Yayıncılar Birliği E-Bültenine Abone Olmak İçin abonelik formunu doldurmanız yeterlidir.

E-Bülten üyeliği için kaydınız alındı.